A különleges árnyalatot „olo”-nak nevezték el, és csak speciális lézeres stimuláció hatására érzékelhető, a szabad szem számára láthatatlan.
A Kaliforniai Egyetem és a Washingtoni Egyetem kutatóinak tanulmánya a Science Advances folyóiratban jelent meg. A szerzők szerint
a felfedezés új lehetőségeket nyithat a színérzékelés, különösen a színvakság kutatásában.
A vizsgálat során lézerimpulzusokat irányítottak közvetlenül a résztvevők pupilláján keresztül a retinára, kifejezetten az ún. M típusú kúpos sejteket célozva, amelyek általában a zöld tartományra érzékenyek. Ez a fajta célzott ingerlés természetes körülmények között nem fordul elő, mivel a normál látás során minden stimuláció egyidejűleg több kúpsejtet is aktivál – közölte a BBC.
A kísérletben részt vevő öt alany egyöntetűen arról számolt be, hogy egy szokatlan, kék-zöld, telített színt észleltek, amelyet nem tudtak semmilyen korábban ismert színnel azonosítani,
ezt az árnyalatot nevezték el „olo”-nak.
„Ez a szín telítettebb volt, mint bármi, amit valaha láttam a való életben” – mondta egy professzor a BBC Radio 4-nek adott interjújában. Egy hasonlattal élve írta le a jelenséget, hiszen számára olyan volt, mintha valaki egész életében csak pasztellszíneket látna, majd hirtelen egy élénk, sosem látott árnyalattal találkozna.
Nem mindenki fogadja fenntartások nélkül a felfedezést.
John Barbur professzor, a City St George’s, Londoni Egyetem látáskutatója úgy nyilatkozott, hogy bár a kísérlet technikai kivitelezése lenyűgöző, nem feltétlenül bizonyítja egy új szín létezését. Szerinte az érzékelt különbség inkább az adott kúposejt-típus extrém ingerlésének eredménye lehet, ami csak egy ismert szín intenzitásának más formában történő észlelését okozza.
A kritikusok ellenére a kutatócsoport folytatni kívánja a vizsgálatokat, különösen abban a reményben, hogy a felfedezés segíthet jobban megérteni, hogyan dolgozza fel az agy a színeket, és hogyan lehetne fejleszteni a színvakok látását.
Szabad szemmel sosem láthatjuk ezt a színt, ugyanis az „olo” kizárólag olyan precíz optikai inger hatására jelenik meg, amely természetes környezetben nem fordul elő.
Az emberi szem nem képes ráhangolódni egyetlen kúpos sejttípus kizárólagos ingerlésére, ehhez jelenleg még laboratóriumi körülmények szükségesek.
A tanulmány azonban nemcsak a színérzékelés határait feszegeti, hanem arra is rávilágít, hogy mennyi mindent nem tudunk még az egyik legfontosabb érzékszervünkről – a szemünkről. Az, hogy valóban új színt láttunk-e, vagy csak egy ismert árnyalat eddig ismeretlen kombinációját, még a jövő kérdése.
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: X)