Felfedezték a világ egyik legnagyobb tenger alatti rejtélyét

| Szerző: Klusovszki Kíra
A tudósok egyre közelebb kerülnek ahhoz, hogy feltárják az egyik legrejtélyesebb tengeri jelenséget, a „tejes tengereket”, vagyis az izzó vízfelületeket, amelyek zöld és fehér ködbe borítják az óceánt, egészen a horizontig.

A kutatók annak érdekében, hogy többet megtudjanak a jelenségről, egy adatbázist hoztak létre az elmúlt 400 év összes rögzített megfigyeléséről. Fő céljuk az volt, hogy

előre jelezzék, mikor és hol bukkanhatnak fel a következő„ tejes tengerek”.

A kutatás vezető szerzője, a Colorado Állami Egyetem légkörkutatója elmondta, hogy nagyon nehéz tanulmányozni ezt a jelenséget, ugyanis nincs róla elég adat – közölte a Futurism portál.

Az eddigi egyetlen ismert fénykép, amely 2019-ben készült egy jacht véletlenszerű találkozásakor Indonézia partjainál, és egy 1985-ös vízminta, amelyet a jemeni Szokotra sziget közelében gyűjtöttek,

egyes biolumineszcens baktériumok jelenlétét mutatta.

Eddig a Vibrio harveyi baktériumot tekintik a tejes tengerek elsődleges felelősének, de ez még nem véglegesen bizonyított.

A tudósok azonban továbbra sem tudják pontosan, mik azok, milyen szerepet játszanak ezek a fényes vízfelületek az óceáni ökoszisztémában, vagy hogyan illeszkednek a globális szénkörforgásba.

A „tejes tengerek” akár több tízezer négyzetmérföldre is kiterjedhetnek, és hónapokig is világíthatnak.

A kutatás egy másik fontos megállapítása, hogy a tejes tengerek gyakran az Arab-tenger és a délkelet-ázsiai vizek környékén fordulnak elő, és a jelenségek időzítése összefüggésben áll az indiai-óceáni dipólussal és az El Niño déli oszcillációval, két éghajlati mintázattal, amelyek a víz hőmérsékletének változásait idézik elő.

A tejes tengerek előfordulásának legnagyobb része a nyugati Indiai-óceán északi részén, Szomália és a jemeni Szokotra sziget környékén található.

Hudson szerint az indiai monszun fázisai is befolyásolják a biológiai aktivitást a térségben, mivel változásokat idéznek elő a szélmintázatokban és az áramlatokban.

Steven Miller úgy véli, hogy valami igazán fontos dolgot fedezhetnek fel: „A tejes tengerek a bioszféránk hihetetlen megnyilvánulásai, amelyek jelentőségét még nem határoztuk meg teljesen,” mondta. „Létezésük feltáratlan kapcsolatokat sugall a felszín és az égbolt, valamint a mikroszkopikus és globális léptékű baktériumok szerepe között a Föld rendszereiben.”

A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: Shutterstock)

Ajánljuk még