Ha egy munkakörúti út váratlanul hónapokkal meghosszabbodik, joggal gondolhatnánk, hogy az érintettek komoly túlóradíjban részesülnek. Azonban ez nem így működik a NASA űrhajósai esetében.
Suni Williams és Butch Wilmore két tapasztalt űrhajós, akiknek egy nyolcnapos űrutazása végül 278 extra nappal hosszabbodott meg a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), miután űrhajójuk meghibásodott. Pár nappal ezelőtti visszatérésük a Földre nagy figyelmet kapott, hiszen „kalandjuk” az egész világot lázban tartotta.
Ami azonban meglepő, hogy a meghosszabbodott űrutazás nem járt extra fizetéssel, írja az amerikai sajtó. A NASA szabályai szerint az űrhajósok hivatalos kiküldésben levő szövetségi alkalmazottaknak minősülnek, ezért sem túlóradíjat, sem hétvégi vagy ünnepnapi pótlékot nem kapnak. Utazási, étkezési és szállásköltségeiket a NASA fedezi, emellett napi 5 dolláros „aprókiadás-keret”-et kapnak, ahogy más kormányzati dolgozók is hivatalos útjaik során.
Ez azt jelenti, hogy a 286 napos űrbeli tartózkodásuk alatt Wilmore és Williams összesen mintegy 1430 dollárt (520 ezer forint) kaptak kiegészítésként.
Érdemes megjegyezni, hogy a helyzet az évek alatt valamelyest javult. 2007-ben Clayton Anderson, egy másik NASA űrhajós, mindössze napi 1 dollár 20 centes napidíjat kapott 152 napos ISS-küldetése alatt, ami csupán 172 dollárt tett ki, amely mai árfolyamon alig több mint 63 ezer forint.
Bár a két űrhajós nem panaszkodott a hosszú távollétre, de azt fontos megjegyezni, hogy rendkívül kemény fizikai és mentális megpróbáltatásoknak voltak kitéve.
A témához Donald Trump amerikai elnök is hozzászólt, miután egy újságíró megkérdezte tőle, mit gondol az elmaradt túlórafizetésről, Trump azt mondta: „Senki sem említette ezt nekem. Ha kell, kifizetem saját zsebből.” Hozzátette: „Ez minden? Nem sok ahhoz képest, amin keresztülmentek.”
A két űrhajós egyébként évi 152 ezer dolláros fizetést, azaz átszámítva nagyjából 55 millió forintot kap.
Kiemelt kép: Suni Williams amerikai asztronauta a NASA hajójának fedélzetén, miután a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat Crew Dragon személyszállító űrhajója sikeresen landolt az Atlanti-óceánon a floridai Tallahassee partjainál 2025. március 18-án (Fotó: MTI/EPA/NASA/Keegan Barber)