A jéghegy leválása után a tudósok félretettek minden addigi munkát, hogy megvizsgálhassák a frissen feltárult területet, még úgy is, hogy nem fűztek nagy reményeket a felfedezéshez, hiszen úgy gondolták, egy ilyen vastag jégréteg alatt alig maradhat fenn élet.
Ám amit a csapat az olvadó jéghegy alatt talált, meglepte őket: óriási tengeri pókok, polipok, jéghalak, korallok és szivacsok, köztük egy vázához hasonló alakú, amely akár több száz éves is lehet.
A kutatók úgy vélik, hogy az expedíció során több tucatnyi új fajt azonosíthatnak.
Az új felfedezés nemcsak azt bizonyítja, hogy az élet szinte mindenhol utat talál magának – még a lebegő gleccserek mélyén is –, hanem egyben kiindulópontot ad annak megértéséhez, hogyan változhat a mélytengeri élővilág egy melegedő bolygón.
A körülbelül egy hónapos expedíció során a kutatók egy távirányítású jármű segítségével készítettek fényképeket és videókat, valamint mintákat gyűjtöttek az Antarktisz mélyebb részeiről. A küldetés során valószínűleg újonnan felfedezett fajok között rákfélék, tengeri csigák, férgek és halak is lehetnek, azonban a tudósoknak hónapokig tartó laboratóriumi elemzésre lesz szükségük ahhoz, hogy megerősítsék az új fajok felfedezését – írja a Washington Post.
A Schmidt Ocean Institute kutatói egy tavalyi chilei expedíció során több mint 70 új fajt azonosítottak, köztük tengeri rákokat és olyan csigákat, amelyeket korábban a tudomány még nem ismert.
Az Antarktisznál a legnagyobb rejtély nem egy-egy konkrét élőlényhez kapcsolódik, hanem az egész ökoszisztémához: hogyan képes ennyi életforma fennmaradni a vastag jég alatt?
Más óceáni régiókban a fotoszintetizáló élőlények lebegő tápanyagokat biztosítanak a mélytengeri állatoknak. Azonban az Antarktisz sötét jégrétege alatt ilyen folyamat nem zajlik. Ehelyett az óceáni áramlatok, az olvadó gleccserek vize vagy más, egyelőre ismeretlen tényezők táplálják ezeket a mélytengeri élőlényeket.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép forrása: Getty Images