Gigantikus rádióteleszkóp-rendszert telepítene a Holdra Kína

| Szerző: Szmodics Dávid
Kínai tudósok egy egyedülálló rádióteleszkóp-rendszer kiépítését javasolják a Hold távoli oldalán. Ha a projekt megvalósul, ez lehet az első működő holdi rádióobszervatórium. Az elképzelés szerint a teleszkóp 7200, pillangó alakú huzalantennából állna, melyek olyan hullámhosszúságú kozmikus jeleket fognának be, amelyeket a Föld légköre elnyel, de kulcsfontosságúak az univerzum korai történetének megértéséhez.

A South China Morning Post a honlapján azt írta, habár amerikai tudósok már korábban is felvetettek hasonló terveket, a kínai projekt az ország következő évtizedben megvalósítható holdi misszióira támaszkodna. A projekt része lenne a Kína által vezetett nemzetközi holdkutató állomás is, amely 2035-re készülhet el.

A 30 kilométer átmérőjű rendszer 0,1 négyzetkilométeres gyűjtőfelülete lehetővé tenné az úgynevezett „kozmikus sötét korszak” tanulmányozását, valamint új exobolygók felfedezését.

A Kínai Űrtechnológiai Akadémia és a Sanghaji Csillagászati Obszervatórium kutatói szerint a rendszer kivitelezése összetett mérnöki kihívás, amely tudományos eszközök, kommunikációs hálózatok, robotok és logisztikai megoldások együttműködését igényli.

A projekt fokozatosan valósulna meg:

  • Az első szakaszban 16 antennából álló kezdeti rendszert telepítenének a Csang-o 7 és Csang-o 8 missziók keretében, hogy feltérképezzék az alacsony frekvenciájú kozmikus rádióhátteret.
  • A második szakasz során egy nagyobb, 100 antennából álló magrendszert építenének ki, amely lehetővé tenné az univerzum korai történetének részletesebb vizsgálatát.
  • A teljes távcsőrendszert a harmadik szakaszban, 5-10 év alatt építenék ki a kínai holdbázis támogatásával.

Az Egyesült Államok kutatói is javasoltak hasonló projektet: a NASA 2021-ben felvetette egy egy kilométer átmérőjű távcső építését egy holdi kráterben, amelyet falmászó robotok szereltek volna össze.

Földi alternatívaként a Négyzetkilométeres Hálózat (Square Kilometre Array – SKA) projekt is létezik, amely a Föld önálló antennahálózatait köti össze, de a Föld atmoszférája és az emberi eredetű rádiózaj miatt az ilyen rendszerek nem tudják teljes mértékben felfedezni az univerzum korai rádiójeleit.

A kínai holdi távcső kifejlesztése nemcsak a csillagászati kutatásokat, hanem az űrtechnológia fejlesztését is forradalmasíthatja, megerősítve Kína vezető szerepét a mélyűri kutatások terén.

Kiemelt kép forrása: MTI/EPA/CNSA/Hszinhua

Ajánljuk még