Kilenc hónap után visszatértek a Földre a Nemzetközi Űrállomáson rekedt űrhajósok, delfinek üdvözölték őket a tengerben

| Szerző: Dóka Boglárka
Visszaérkezett a Földre a SpaceX űregységében kedden a Nemzetközi Űrállomáson rekedt két amerikai asztronauta. Az őket szállító Starliner meghibásodása miatt háromnegyed évet töltöttek a világűrben. A tengerbe érkező kapszuláról videó is készült, amelyen az is látható, hogy az űrhajósokat egy csapatnyi delfin is köszöntötte.

Butch Wilmore és Suni Williams, két másik asztronauta társaságában a tervezettnek megfelelő helyen, Florida közelében az Amerikai-öböl (korábbi nevén Mexikói-öböl) területén érte el a felszínt a Dragon űregységben a kijelölt időpontban, keleti parti idő szerint este 5 óra 57 perckor.

Az érkezésükről készült videón az is látható, hogy

csapatnyi delfin körözött a NASA-űrhajósok kapszulája körül, percekkel azután, hogy a tengerbe érkeztek.

A NASA kommentátorai azzal viccelődtek, hogy az űrhajósokért küldött mentőcsapat „tiszteletbeli tagjai” láthatók a felvételen – írta a BBC.

Az indulás eredetileg kijelölt napja szerda volt, de az időjárási körülmények miatt az Egyesült Államok Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatala (NASA) a Nemzetközi Űrállomásról a lekapcsolódást egy nappal előbbre hozta. Az űrkapszula csaknem 17 óra alatt tette meg a világűrben keringő állomás és a Föld felszíne közötti utat.

A világűrben ragadt két asztronauta kimentését már tavaly megtervezték, amikor szeptemberben a SpaceX 9 legénysége két főből állt, és az őket szállító Dragon űrkapszulán fenntartottak két üres ülést.

A SpaceX 9 legénysége, az amerikai Nick Hague és az orosz Alekszandr Gorbunov, valamint a két további amerikai asztronauta távozását az űrállomásról az tette lehetővé, hogy a múlt hétvégén megérkezett az új legénység – két amerikai, egy orosz és egy japán űrhajós -, őket szintén a Dragon űrkapszula szállította.

A visszaút eredetileg februárban történt volna meg, de műszaki okok miatt halasztani kellett a SpaceX űregységének indítását.

Butch Wilmore és Suni Williams tavaly június 5-én a Boeing Starliner űrjárművének első legénysége volt, feladatuk tesztrepülés volt. Mindössze egyhetes tartózkodást terveztek a világűrben, ami elsősorban a Starliner és az űrállomás összekapcsolásának teszteléséről szólt.

A Boeing űregysége már az út során rendellenességeket mutatott, héliumszivárgást észleltek és a manőverező rakéták sem működtek megfelelően.

A NASA szeptemberben úgy döntött, hogy az asztronauták biztonsága érdekében legénység nélkül irányítják vissza a Startlinert a Földre.

Az amerikai űrkutatási hivatal múlt heti bejelentése szerint a két asztronauta az elmúlt hónapokban összesen mintegy 900 órányi kutatási munkát végzett.

Elon Musk, a SpaceX tulajdonosa egy közelmúltbeli interjúban azt mondta, hogy tavaly felajánlotta űrhajóegységét a NASA két asztronautájának gyorsabb kimentésére, amit az akkori adminisztráció elutasított.

Donald Trump elnök hivatalba lépését követően, január végén közölte, hogy arra kérte Elon Muskot, mint elnöki tanácsadót, hogy segítsen a két asztronauta visszajuttatásában.

A 62 éves Butch Wilmore-ra és az 59 éves Suni Williamsre a Földre való visszaérkezést követően többhetes rehabilitációs időszak vár, ami részben kiterjed a súlytalanságban töltött időszak után, a földi körülményekhez a visszaszokásra, így az elvesztett csont- és izomtömeg visszaszerzésére, de más élettani funkciók visszanyerésére is.

Suni Williams februárban a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről adott nyilatkozatában arról beszélt, hogy a Földön tartózkodó hozzátartozóinak talán még nála is komolyabb érzelmi hullámvasút volt a 2024 júniusa óta eltelt időszak.

Kiemelt kép: Butch Wilmore és Suni Williams, két másik asztronauta társaságában a tervezettnek megfelelően megérkezett a Földre, Florida közelében az Amerikai-öböl (korábbi nevén Mexikói-öböl) területén érte el a felszínt a Dragon űregységben (Fotó: Getty Image)

Ajánljuk még