A Kossuth Rádió Felfedező – a tudomány világáról című műsorában minden hónap első csütörtökén Nobel-díjas tudósok történeteivel, felfedezésük jelenetőségével ismerkedhetnek meg a hallgatók. Legutóbb a gravitációs hullámok mérésének egyik atyja, Rainer Weiss német származású amerikai fizikus volt a műsor vendége, aki 2017-ben megosztva Barry Barish és Kip Thorne amerikai fizikusokkal nyerte el a tudományos élet legnagyobb díját a gravitációs hullámok detektálására alkalmas technika elméleti és gyakorlati megalapozásáért.
„Nem hittem el. Először el kellett végeznünk mindenféle vizsgálatokat, hogy bebizonyítsuk, nem meghekkelték a rendszerünket, azaz nem kamu volt. Ez eltartott egy ideig. De én még az elemzések után sem akartam elhinni. Azt mondogattam, honnan tudhatjuk, hogy az elemzés valóban jó volt? Aztán egyszer csak észlelni kezdtünk egy másik fekete lyuk párost is, majd egy harmadikat is. Akkor azt mondtam, miért vernének át ilyen sokszor?” – mesélte a fizikus, mit érzett, amikor először sikerült kimutatniuk a gravitációs hullámokat.
Ezek létezését még Einstein jósolta meg az általános relativitáselméletben 110 évvel ezelőtt, de állítólag úgy tartotta, hogy elméletének ezt a következtetését sosem lehet majd kísérletileg igazolni.
2015-ben mégis sikerült egy monumentális berendezés, a lézer-interferometriás gravitációshullám-obszervatórium (LIGO) segítségével.
A berendezéssel detektált gravitációs hullám két fekete lyuk több mint egymilliárd évvel korábban történt összeolvadásakor keletkezett. A LIGO alapító atyáinak egyike volt Rainer Weiss. A Massachusettsi Műszaki Egyetem professzora az interjúban elmondta, Nobel-díjára egyfajta szimbólumként tekint, amellyel az egész területet, a felfedezésben részt vevő összes kollégát elismerték.
Azt is bevallotta, nem számított Nobel-díjra, egész tudományos pályafutása során ugyanis azt tartott a legfontosabbnak, hogy élvezze, amit csinál és szórakozzon közben. „Ha közben nem érzi jól magát az ember, ha nem élvezi a munkáját, akkor előbb-utóbb úgyis feladja és valami mást csinál. A másik fontos dolog pedig az, hogy szükség van olyan barátokra és kollégákra, akikkel a közös munka élvezet. A Nobel-díjra soha nem számítottam, fiatalként sose jutott eszembe. Csak arra gondoltam, hogy jól szórakozom-e ma. Amin ma dolgozom, azt vajon holnap is akarom-e majd, elég érdekes-e hozzá, és mindig csak az adott nap munkájának öröme számított” – fogalmazott a fizikus több évtizedes munkája legfontosabb motivációjáról.
A teljes beszélgetés újrahallgatható a műsor Médiaklikk-oldalán.
A Kossuth Rádió Felfedező – a tudomány világáról című műsora részeként minden hónap első csütörtökén 14:32-től Nobel-díjas felfedezések nem mindennapi történeteit ismerhetik meg a hallgatók.
Kiemelt kép: A Massachusettsi Technológiai Intézet által 2017. október 3-án közreadott kép Rainer Weiss amerikai professzorról a kutatólaboratóriumában, a Massachusetts állambeli Cambridge-ben ( Fotó: MTI/EPA/MIT/Bryce Vickmark)