Rendkívüli

Elhunyt Jean-Marie Le Pen

Kerülhetünk egy hullámhosszra a kutyánkkal?

| Szerző: hirado.hu
Negyven kutya vesz részt egy új, cambridge-i kutatásban, aminek célja, hogy kiderítsék, vajon valóban egy hullámhosszon vannak-e a gazdájukkal, amikor kapcsolatba lépnek egymással.

A projekt mögött álló kutatók szerint az ilyen szinkronizáció azt sugallná, hogy az ember és a háziállata ugyanazokra a dolgokra figyelnek, és bizonyos körülmények között hasonló módon értelmezik és fogják fel a pillanatokat – írta a The Guardian.

A vizsgálat során elektroenkefalogram (EEG)-felvételeket készítenek a kutyák és gazdáik agyhullámairól, ami egy fájdalommentes eljárás. Az embereknél egy speciális sapkát helyeznek a fejre, amelyhez 32 elektródát csatlakoztatnak, hogy mérjék az agyhullámokat. A háziállataiknál egy ártalmatlan fehér pasztát használnak, amely egy kisebb, 10 elektródából álló elektródasort tart a fejükön.

„Mindkét EEG-sapka vevőkészülék, tehát csak érzékelik az elektromos jeleket, nem termelnek áramot”

– mondta az egyik kutatási asszisztens.

A tesztek előtt a gazdák és kutyáik is megszokhatják a fejükön levő műszert, a kutatók megvárják, amíg nyugodt állapotba kerülnek. Ezzel a projekt munkatársai lehetőséget kapnak arra is, hogy alfahullámokat vizsgáljanak, ami nem izommozgásból, hanem a test lazult állapotából erednek.

Többek között olyan feladataik vannak a kutyatulajdonosoknak, hogy a figyelmüket hol a telefonjukra, egy plüssállat simogatására, a kutatókkal való kommunikációra, majd a saját háziállatukra összpontosítsák.

Egy másik tesztben a csapat rögzíti, mi történik, ha a gazdi rövid időre elhagyja a kutyát.

Az elképzelés szerint az agyhullámok szinkronizációjának növekednie és csökkennie kell, ahogy a figyelem az állat felé és az állattól távolodik, a videófelvételek pedig lehetővé teszik a csapat számára, hogy összefüggéseket keressenek az EEG-jelek és a viselkedés között.

„Ha az eredmények pozitívak, vagyis azt mutatják, hogy van agyhullám-szinkronizáció a kutyák és az emberek között, az a fajok közötti kommunikáció lehetőségeit is jelenthetné” – mondta Colleen Dell, a Saskatchewani Egyetem munkatársa.

A kutatás kérdésfelvetése különösen fontos, mivel új szemszögből világítja meg az ember és kutya közötti kapcsolatot, és azt, hogy valójában miként élheti meg ezt a köteléket mindkét fél.

A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: GettyImages)

Ajánljuk még