Az University College London (UCL) csapata Beatrice Britton mesterszakos hallgató kutatásának részeként alkalmazta az úgynevezett elektrofonás technikát a nanorostok elkészítéséhez. „Ahogy a spagetti elkészítéséhez víz és liszt keverékét préseljük át fém lyukakon, úgy a mi tanulmányunkban elektromos töltéssel húztuk át a lisztkeverékünket” – mondta Dr. Adam Clancy, a tanulmány társszerzője.
„Ez tulajdonképpen spagetti, csak sokkal kisebb” – tette hozzá.
A tudósok nem tervezik, hogy a nanospagettit fogyasztásra szánják, többek között azért sem, mert az „kevesebb mint egy másodperc alatt túlfőne”, a tanulmány egyik szerzője szerint. Ehelyett a kísérlet célja környezetbarát nanorostok létrehozása, amelyeket az egészségügyben lehet hasznosítani.
„A nanorostok, például a keményítőből készültek, ígéretesek sebkötözőként, mivel nagyon jó a légáteresztésük” – mondta Gareth Williams professzor, a tanulmány társszerzője.
„Emellett a nanorostokat a szövetek regenerálódásának támogatására is vizsgálják, mivel hasonlítanak az extracelluláris mátrixhoz – egy olyan fehérjékből és más molekulákból álló hálózathoz, amelyet a sejtek önmaguk támogatására építenek.”
A nanorostokat általában növényi sejtekből kivont és tisztított keményítőből készítik, amely az UCL csapata szerint rengeteg energiát és vizet igényel. A lisztből származó keményítő használata környezetbarátabbá teheti a folyamatot.
„A keményítő tisztítása sok feldolgozást igényel” – mondta Dr. Clancy, majd hozzátette: „Bebizonyítottuk, hogy egyszerűbb módon is lehet nanorostokat készíteni liszt segítségével.”
A második legvékonyabb ismert tészta, az úgynevezett su filindeu vagy másnéven „Isten szálai”, amelyet kézzel készítenek a szardíniai Nuoro városában, mindössze 400 mikron széles. Azonban úgy vélik, hogy a su filindeu 1000-szer vastagabb, mint az újonnan létrehozott, elektrofonással készült tészta, amely keskenyebb, mint a fény egyes hullámhosszai.
Az új nanospagetti minden egyes szála annyira vékony, hogy semmilyen hagyományos fénymikroszkóppal nem lehet tisztán megfigyelni, ezért pásztázó elektronmikroszkóppal mérték meg őket.
A kiemelt kép illusztráció (Fotó: MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)