Aktuális

Elhunyt az újvidéki tragédia egyik súlyos sérültje

Több vulkánkitörés is volt a Holdon

| Szerző: hirado.hu
A kutatók már eddig is tudtak a Hold közeli oldalán zajló vulkáni tevékenységről, amely a Földről is látható, viszont a „sötét oldal” geológiája teljesen más, és még nagyrészt feltáratlan. Most mégis olyan felfedezést tettek az amerikai és kínai szakértők, amely „óriási jelentőségű lesz a hold- és bolygótudományi közösség számára.”

Egy kínai misszió által gyűjtött minták elemzése során több mint 4,2 milliárd éves bazalt (kitörés után keletkezett vulkáni kőzet) darabokat találtak.

A kutatók

radiometrikus kormeghatározással határozták meg a vulkanikus kőzet korát.

A szakértők elemzéséből az is kiderült, hogy egy „meglepően fiatal” kitörés történt mintegy 2,83 milliárd évvel ezelőtt, amire eddig nem volt példa a Hold közeli oldalán.

Az első képet a Hold túlsó oldaláról 1959-ben, a Luna 3 szovjet űrszonda készítette, bár a felvételek szemcsések voltak, az emberek egy új szögből láthatták a Holdat.

Azóta számos jobb minőségű képet, videót készítettek, köztük egy rendkívüli Nasa-felvételt, amely a Holdat a túloldalról mutatja, a háttérben a Földdel.

Az év elején pedig a Csang’e-6 küldetés során egy kis mozgó járművet küldtek a Holdra, hogy egy képet készítsen a leszállóegységről, amely a túlsó oldal sziklás felszínén ül.

A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI/Komka Péter)

Ajánljuk még