A Nemzetközi Űrállomás egyik kísérleti műszerének használatát oktatják azoknak az űrhajósnak, akiket az Axiom-4 programban küldenek a világűrbe. Ezek a kiképzőmodulok a pontos másai azoknak a műszereknek, amelyek a világűrben várják majd a magyar, lengyel és indiai asztronautát.
Az űrhajósok azt vizsgálják, milyen hatással van az emberi szervezetre a Föld gravitációjától eltérő környezet. Az űrkísérletek a jövőbeli missziók, az orvostudomány és a fizika fejlődésében is áttörést hozhatnak.
„Az Európai Űrügynökség régóta szorosan együttműködik a magyar tudományos központokkal, például a holdtúrák fejlesztésében. Az, hogy most egy magyar tagja is lett a csapatnak, inspirációt jelent a fiatalok számára, akikre nagy szükségünk van, hiszen számtalan krízishelyzetet kell kezelnünk a világban. Itt van a klímaváltozás, az energiaválság. Ezekre a technológia fejlődése és a tudomány adhat megoldást. Mi is ezen dolgozunk” – mondta az M1-nek Frank De Winne, az Európai Űrhajós Központ igazgatója.
Kapcsolódó tartalom
A kiképzésben egy magyar szakember is részt vesz.
Kezdettől fogva csapatként dolgoznak, a világűrben ugyanis nem csak önmagukért, hanem egymásért is felelnek majd. „Meg kellett tanulnunk, hogyan oltsunk egy esetleges tüzet, mit csináljunk, ha hirtelen nyomáscsökkenés következik be, mi a teendő ammóniaszivárgás esetén, ami rendkívül veszélyes, és így tovább. Innen Japánba utazunk, ahol egy újabb képzést kapunk. Fel vagyunk készülve arra, hogy Föld körüli pályára lépjünk, amit csapatként fogunk megtenni” – mondta Slawosz Uznanszki, a lengyel űrhajós.
Kapu Tibor a nemzeti kutatóhajós-programot, vagyis a HUNORT képviseli. A 31 éves gépészmérnök magyar egyetemek, kutatócsoportok és cégek tudományos kezdeményezéseit valósítja meg a világűrben.
Kapu Tibor elismeri, hogy nagy a felelősség rajta, ezért elődjétől, Farkas Bertalantól is rendszeresen kér tanácsokat.
„Én úgy gondolom, hogy már-már nagypapai szeretettel gondol ránk és rengeteg jótanácsot kaptunk tőle az utóbbi időben. Ugyanúgy a program része a mai napig, és amint tudunk, akkor beszélünk egymással. Én a program eleje óta azokat a jótanácsokat kapom tőle, hogy álljak mindenhez mosolyogva és a legnagyobb türelemmel. Ezeket igyekszem betartani. A mosoly nem mindig jön össze, hiszen egy megterhelő képzés közepén vagyunk, de minden egyes alkalommal, amikor vele beszélhetek, azt nagyon várom” – mondta Kapu Tibor.
Azt egyelőre nem tudni, hogy az űrmisszió pontosan mikor kezdődik. De a tervek szerint az űrhajósok tavasszal indulhatnak majd a Nemzetközi Űrállomásra.
Kiemelt kép: Kapu Tibor (Fotó: hirado.hu/Horváth Péter Gyula)