Aktuális

Orbán Viktor: Magyarország egy konzervatív sziget az európai „liberális óceánban”

Nem mindennapi égitest került a csillagászok célkeresztjébe

| Szerző: hirado.hu
Kicsi, mindössze 471 kilométer átmérőjű, de egy különleges felfedezés miatt most a kutatók célkeresztjébe került az Uránusz 28 ismert holdjainak egyike. A Naprendszer hetedik bolygójának Miranda nevű kísérője felszíne alatt ugyanis óceánt rejthet.

A Miranda felszíne kráterekkel, sziklafalakkal és barázdált területekkel sűrűn borított. A csillagászok szerint ez az egyedülálló felszín az Uránusz más holdjaival való gravitációs kölcsönhatások miatt kialakult belső melegedés következménye lehet.

A Planetary Journal tudományos internetes magazin legújabb számában a kutatók a hold rejtélyes geológiáját számítógépes modellekkel térképezték fel. Kiderült, hogy

a közvetlenül az égitest felszíne alatt húzódó jégréteg akár egy száz kilométer mélységű óceán is lehetett több száz millió évvel ezelőtt.

A kutatók szerint az évmilliók alatt a jégréteg jelentősen felmelegedett és elvékonyodott, de nem tűnt el teljesen. A felfedezés szerint nem kizárható, hogy az Uránusz több holdján is található hasonló óceán, amelyekben akár élet jelei is mutatkozhatnak.

Forrás: Universe Today

A kiemelt kép illusztráció.

Ajánljuk még