Aktuális

Vezet a Fidesz-KDNP 46 százalékkal, a Tisza Párt 35 százalékos a Nézőpont Intézet felmérése szerint

Életet hozott magával a Földbe csapódó hatalmas meteorit

A meteorit, amely négyszer akkora volt, mint a Mount Everest, 3,26 milliárd évvel ezelőtt csapódott be Dél-Afrikában, és hozta magával az életet a Földre. Nyomai még ma is fellelhetők a Barberton Greenstone Belt területén.

A tudományos világ eddig úgy vélte, hogy az ilyen hatalmas meteoritok teljesen elpusztítanak minden életformát, de a Harvard Egyetemen végzett kutatások szerint, a becsapódás után keletkezett hatalmas cunamik ideális környezetet teremtettek a baktériumok fejlődéséhez. Az S2 meteorit összekeveredett a tengeri vasvegyületekkel és foszforral, ami lehetővé tette a korai életformák, azaz a baktériumok virágzását.

A kutatók 214 mintát gyűjtöttek a meteorit becsapódási helyéről, amelyek alapján rekonstruálták az események láncolatát, ezáltal jöttek rá, hogy a pusztítás mellett része volt az élet kialakulásában.

Nadja Drabon, a kutatás vezetője elmondta – „Az ilyen hatások általában katasztrofálisnak tűnnek, de valójában az élet fejlődését is elősegíthetik.”

A Barberton Greenstone Belt az egyik legöregebb és legjobban megőrzött kontinentális kéregdarab a világon, amely a Vaalbara nevű szuperkontinens részeként jött létre, majd két külön kontinensre szakadt. Az S2 meteorit becsapódása nemcsak, hogy nem pusztította el az életet, hanem hozzájárult annak újra formálódásához.

A kutatás megállapította, hogy a Föld korai életformái kedvezőbb körülmények közé kerültek, így a meteorit hatása összetett és változatos volt – egyes életformák fejlődtek, míg mások számára kihívásokkal teli időszakot hozott. A tudósok reményei szerint ez a felfedezés új fényt vet a földi élet keletkezésére.

Kiemelt kép illusztráció. (Fotó: Shutterstock)

Ajánljuk még