A kutatás során kiderült, hogy az emberi test súlyos átalakulásokon megy keresztül, ha hosszabb időt tölt súlytalanságban. Az izomzat, a csontok, a látás, az agy, sőt még a gének is jelentős változásokat szenvednek el.
Napjainkban a tudomány egyik legfontosabb célja, hogy űrhajósokat küldjön a Naprendszer távolabbi részeinek felfedezésére. Egy Mars-expedíció oda-vissza útja a jelenlegi tervek szerint körülbelül 1100 napot — több mint három évet venne igénybe.
De hogyan is hat egy ilyen utazás az emberi szervezetre?
-
Izmok és csontok:
A gravitáció hiánya miatt az izmok gyorsan veszítenek tömegükből, különösen a testtartásért felelős hát, nyak, vádli és combizmok. Tömegük már két űrben töltött hét után akár 20 százalékkal is csökkenhet, hosszabb küldetéseken ez az arány elérheti a 30 százalékot.
A csontok szintén gyengülnek, mivel nem érinti őket a Földön megszokott mechanikai terhelés. Az űrben az asztronauták havonta 1-2 százalékot veszíthetnek csonttömegükből.
Kapcsolódó tartalom
-
Látás:
A vérkeringés a gravitáció hiánya miatt megváltozik, és a vér gyakrabban áramlik a fejbe, ami a szem és az optikai ideg körüli folyadék felhalmozódásához vezethet. Ez látásromlást okozhat, amely részben visszafordítható, de bizonyos esetekben maradandó is lehet.
-
Testsúly:
Bár a súlytalanság miatt a testsúly látszólag jelentéktelen, az egészséges testsúly megtartása kihívás. Scott Kelly, aki 340 napot töltött az ISS-en, testtömegének 7 százalékát veszítette el az űrben.
-
Bőr:
Az űrben töltött idő után az űrhajósok bőre érzékenyebbé válik, sőt, kiütések is megjelenhetnek rajta. Ez feltehetően a bőr stimulációjának hiányával függ össze.
-
Gének:
Az űrben töltött hosszú idő a telomerek hosszának változását okozhatja, amelyek a DNS védelméért felelősek. Bár ennek pontos oka még nem tisztázott, valószínűleg a kozmikus sugárzás lehet az egyik tényező.
A felsorolásból látható, hogy az űrrepülés nemcsak technikai, hanem biológiai kihívásokkal is jár, és még számos kérdés vár válaszra arról, hogyan hat az űr az emberi testre, és hogyan tudnak az űrhajósok a legjobban felkészülni ezekre a kihíváskora.
Kiemelt kép: Oleg Kononyenko és Anton Skaplerov orosz űrhajósok külső szerelési munkát végeznek a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomáson 2012. február 16-án (Fotó: NASA)