A Montreali Egyetem kutatói olyan, a maga nemében első, elektródával bélelt horgolt sapkákat hoztak létre, amelyekkel mérni lehet a macskák agyi aktivitását. A sapkák nem csak aranyosak, de lehetővé teszik, hogy úgy végezzenek EEG (az agy elektromos jeleinek mérése és rögzítése) vizsgálatokat a cicákon, hogy nem kell őket közben elaltatni – írja a Popular Science.
A speciális sapkákat arra használják, hogy megállapítsák, a krónikus fájdalommal küzdő macskák hogyan reagálnak a kellemes hangokra és illatokra.
Kapcsolódó tartalom
Bárki, aki tapasztalta már, hogy a töltője vagy a cipőfűzője macskatámadás áldozatává vált, az tudja, hogy a macskák hogyan viszonyulnak a vezetékekhez. Amikor a kutatók eleinte megpróbálták a macskák fejére helyezni az elektródákat, azok a mancsukkal rögtön lecsaptak rájuk.
A kutatóknak folyamatosan cserélniük kellett a vezetékeket, ezért végül a YouTube-hoz fordultak inspirációért, és olyan videókat néztek, amelyben macskáknak való horgolt sapkák készítését mutatják be.
Végül sikerült elkészíteniük a speciális sapkákat, amelyekbe úgy csúsztatták be az elektródákat, hogy az állatok ne láthassák azokat.
A kutatók szerint ez az első ismert példa, hogy tudatuknál lévő macskákról EEG felvételt készítenek.
A tudósok szerint a kutatás eredményei új utakat nyitnak majd a macskák krónikus fájdalmának vizsgálatában.