A kíváncsiság szüli az innovátort, a fiatalok kíváncsiságából pedig hosszú távú elköteleződés születhet a magyar innováció irányába – hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Hankó Balázs.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) tárcavezetője szerint működik a magyar innováció, tíz év alatt 3000-ről 6500-ra emelkedett a vállalatoknál lévő kutató-fejlesztők száma egymillió lakosra nézve, de 2030-ra 9000-re szeretnék növelni a számukat – emelte ki Hankó Balázs.
„A magyar fiatalokkal, innovátorokkal, kutatókkal azt a közös célkitűzést tettük, hogy 2030-ra Európa legjobb tíz innovátora közé kerüljünk” – magyarázta a miniszter, aki szerint Európában versenyképességi fordulatra van szükség, mert lemaradás van az innováció és a tudomány világában. Magyarországnak meg kell mutatnia, hogy a magyar észjárás, kreativitás világraszóló – hangoztatta a miniszter.
Az Ericsson öt év kihagyás után vesz részt újra idén a Kutatók éjszakája programsorozatban – mondta Boráros-Bakucz András, az Ericsson budapesti K+F Központjának vezetője, hozzátéve, hogy a távközlési vállalat idén hatvan programmal készül az eseményre, ezek között szerepelnek 5G hálózattal, 6G-vel, mesterséges intelligenciával foglalkozó bemutatók. Emellett
robotkutyával, robotkocsival találkozhatnak az érdeklődők, és megismerhetik az Ericcson bázisállomásait is.
A programon azt is megtudhatják, hogy hogyan lehet hálózatra kötni két szigetet a Csendes-óceánon mikrohullámú megoldások segítségével. Ezen kívül lesz programozható játszóház, kiberbiztonsági szabadulószoba, 3D-s nyomtatás vagy modellvasútépítés. Kiderül, hogy mivel foglalkoznak a kutatók szabadidejükben, emellett a 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia győztesei is tartanak bemutatót, amelyen látható lesz a Farfler nevű önvezető kerekesszék is. Nem marad el az Öveges tanár úr utódai program sem, ahol Ericsson-díjas fizikatanárok látványos kísérletei várják az érdeklődőket – ismertette Boráros-Bakucz András.
Kardon Béla, a Regionális Információs és Fejlesztő Tudásközpont (RCISD) tudományos igazgatója elmondta, hogy az Európai Unió két magyar pályázatot is érdemesnek tartott a támogatásra, ezért a programokat idén két konzorcium, az RCISD regionális tudásközpont, valamint a Bay Zoltán Kutatóközpont koordinálásával szervezik.
Kiemelte a Falling Walls Lab Hungary elnevezésű tudományos pitch versenyt, amelynek keretében hallgatók, fiatal kutatók és pályakezdő szakemberek mutathatják be három percben innovatív ötletüket a Kutatók éjszakáján Németország budapesti Nagykövetségén.
Vida Ádám, a Bay Zoltán Kutatóközpont K+F igazgatója elmondta, hogy három telephelyen, Miskolcon, Szegeden és Budapesten készülnek programokkal, lesznek kerekasztal-beszélgetések, látványos bemutatók és családi programok is.
A Kutatók éjszakáján péntek délutántól a 47-es villamos vonalán Tudomány expressz – A kutatók villamosa elnevezéssel különjárat közlekedik majd. A szerelvényen az utazást kísérletek színesítik, de tudományos influenszerekkel is találkozhat a közönség. Az estet Ivan & The Parazol Budai Pop Duo akusztik koncertje zárja – ismertette a programokat Vida Ádám.
Magyarországon először 19 évvel ezelőtt rendezték meg a Kutatók éjszakáját, azóta hagyománnyá vált, hogy szeptember utolsó hétvégéjén kutatóintézetek, egyetemek, könyvtárak, levéltárak, múzeumok, hatósági laboratóriumok nyitják meg kapuikat a nagyközönség előtt, hogy betekintést nyújtsanak a különböző tudományterületek titkaiba.
A programokon való részvétel idén is ingyenes, de vannak olyan események, ahol a szervezők előzetes regisztrációhoz kötik a belépést. A részletes program a kutatokejszakaja.hu oldalon érhető el.
A kiemelt kép illusztráció.