Baleset

Baleset miatt lezárták az M1-est Tatabányánál Győr felé

Egy 16 éves magyar diák az Északi-sarkon járt – „Nem véletlenül mondta anya, hogy vegyek fel meleg zoknit”

| Szerző: Dóka Boglárka
A 16 éves Varga Levente neve nem csak a Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium diákjai között ismert. A fiatal nemrég kitűzte a magyar lobogót az Északi-sarkon, ahol rozmárokat is fotózott, és a hirado.hu-nak azt mondta, reméli, egyszer még visszatérhet a sarkvidékre.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, visszatért az Északi-sarkról Varga Levente, aki a Tudás jégtörője projekt keretein belül vett részt egy nemzetközi északi-sarki expedíción. A több mint hetven ifjú felfedező az 50 Let Pobedy (A győzelem 50. évfordulója) elnevezésű atomjégtörőn augusztus 13-án kezdte meg útját, és augusztus 17-én érték el az Északi-sarkot, ahol kitűzték nemzeteik lobogóit. Az expedíció tagjai 2979 tengeri mérföldet tettek meg az atomjégtörőn.

Varga Levente számára az Északi-sark elérése több szempontból is különleges élmény volt. A földrajz és biológia iránti érdeklődése mellett az expedíció legnagyobb vonzerejét az adta számára, hogy kitűzhette a magyar zászlót a sarkvidéken.

Varga Levente a magyar zászló kitűzése utána az Északi-sarkon

Az expedícióra való felkészülés nemcsak fizikai, de mentális kihívásokkal is járt. Varga Levente elárulta, hogy sportos életmódja miatt, mivel ő korosztályos dzsiudzsicu versenyeken dobogós helyezést ért el, nem kellett jelentősen változtatnia a felkészülési szokásain, ám volt, ami komoly próbatétel elé állította.

„Számomra az, hogy az expedíció nagy része alatt semmilyen kapcsolatban sem lehettem szeretteimmel, komoly kihívás volt” – mondta a hirado.hu-nak, majd hozzátette, hogy az expedíció előtt sokat beszélgetett a családjával és a barátokkal, ez adott neki érzelmi támogatást, amely azért segítségére volt a hosszú távollét alatt.

Ugyanakkor az Északi-sark fagyos világa maradandó emlékeket adott, és barátokra is rátalált.

„Nagyon emlékezetes volt, amikor tizenöt különböző nemzetiségű gyerek összeült kártyázni egyet a könyvtárban, vagy amikor a mongol és a kazah srácokkal utolsó este előadtunk egy mongol torokének előadást” – mesélte nevetve.

A projektben az orosz diákok mellett Bangladesből, Dél-Afrikából, Fehéroroszországból, Indiából, Irakból, Kazahsztánból, Kamerunból, Kínából, Kirgizisztánból, Magyarországról, Mongóliából, Örményországból, Tunéziából és Üzbegisztánból érkezett fiatalok vettek részt.

Északi-sark (Fotó: Varga Levente)
Az expedíció egyik legnagyobb meglepetése az volt Varga Levente számára, hogy az Északi-sark nem egészen olyan volt, mint amilyennek hitte: „Sokkal hidegebbre számítottam, és több jégre, mindössze mínusz öt és nulla fok között volt a hőmérséklet. Ami a vastag öltözet miatt tíznek érződött. Mégis, amikor megpillantottam a sarkvidéket, úgy éreztem, hogy még többet akarok látni a világból.”

Levente az expedíció során nemcsak a természet erejével szembesült, hanem saját határaival is. A hideg és az idegen nyelvi környezet mellett egy egyszerű, de annál fontosabb tanulsággal is gazdagodott: máskor hallgatnia kell az anyukájára. Ugyanis az egyedüli nehézséget a megfázás okozta a visszaúton, mert elfelejtett meleg zoknit húzni, amikor kiszállt az Északi-sarkon, hogy kitűzze a magyar zászlót.

„Anya nem véletlenül mondta, hogy vegyek fel meleg zoknit” – mondta.

Mint mondta, ott, abban a pillanatban hazagondolt, Magyarországra, a szüleire, a húgára és arra, hogy milyen jó érzés magyarnak lenni, és kicsit el is érzékenyült. A nehezebb pillanatokban a barátaitól utazása előtt egy hónappal ajándékba kapott szibériaitigris-amulett segítette át, ami az egész úton a nyakában lógott.

Fotó: Varga Levente

A visszatérés a hétköznapokba nem volt nehéz számára, hiszen a családja nagyon hiányzott neki. Varga Levente azonban már a jövő felé tekint, és a sarkvidéken szerzett tapasztalatai csak erősítették benne a vágyat, hogy újabb kalandokba vágjon. „Tudom, hogy vissza akarok menni” – mondta eltökélten, jelezve, hogy az Északi-sark meghódítása nem az út végét, hanem csupán egy új fejezet kezdetét jelentette. Kiemelte, hogy ha a Roszatom jövőre is meghívná az északi-sarki expedícióra, ezúttal nemet mondana, hogy az általa tapasztalt élményt más is magáénak tudhassa.

A Tudás jégtörője expedíciót ötödik alkalommal szervezték meg a Roszatom támogatásával, melynek célja a fiatal tehetségek felkutatása és támogatása.

Rozmárok az Északi-sarkon (Fotó: Varga Levente)

Ez az élmény nemcsak földrajzi felfedezés, hanem egy személyes utazás is volt Varga Levente számára. Nyelvtudása fejlődött, és nyitottabbá vált az emberek felé, új barátságok és emlékek születtek. Ezért mindenkit arra biztat, hogy ha van rá lehetőség, akkor ragadja meg az alkalmat, és vegyen részt a programon.

Az atomjégtörő fedélzetén (Fotó: Varga Levente)

Ajánljuk még