Egy négyéves kisfiú véletlenül összetört egy 3500 éves korsót egy izraeli múzeumban tett látogatásakor – számolt be a szerencsétlen balesetről a Daily Mail.
Boy accidentally smashes 3,500-year-old jar on visit to Israel’s Hecht Museum https://t.co/0Uxj42CjN8 pic.twitter.com/rUrHChaNUH
— Daily Mail US (@DailyMail) August 28, 2024
A Kr. e. 2200 és 1500 közötti bronzkorból származó korsó 35 évig volt kiállítva a haifai Hecht Múzeumban, mielőtt a gyerek pénteken felborította.
A lelet a múzeum bejárata mellett volt kiállítva, üvegfal nem védte, mert a múzeum vezetői úgy vélik, hogy különleges varázsa van annak, ha a régészeti leleteket védőbúra nélkül állítják ki.
A kíváncsi kisfiú így tudott hozzáférni a korsóhoz, amit megdöntött, hogy megnézze, mi van a belsejében, ekkor azonban az felborult és összetört. Az apja valósággal sokkot kapott, amikor meglátta a fiát az összetört tárgy mellett, és először el sem akarta hinni, hogy az ő gyereke tette.
A nagyobb döbbenetet és a megkönnyebbülést azonban a múzeum igazgatója, Inbal Rivlin okozta, aki megnyugtatta a családot, hogy nem támasztanak feléjük semmilyen követelést az eltört történelmi ereklye miatt, sőt az egész családot visszahívták egy szervezett tárlatvezetésre.
Kapcsolódó tartalom
Vannak olyan esetek, amikor a kiállítási tárgyakat szándékosan rongálják meg, és az ilyen eseteket nagyon szigorúan kezelik, beleértve a rendőrség bevonását is – magyarázta Lihi László, a múzeum tartalomfelelőse. „Ebben az esetben azonban nem ez volt a helyzet. A korsót egy múzeumba látogató kisgyerek rongálta meg véletlenül, és a reakciónk is ennek megfelelő.”
A múzeum illetékesei szerint a korsót valószínűleg bor és olívaolaj tárolására használták, és Közép-Izraelben, Szamáriában fedezték fel.
Más hasonló leletek általában törötten vagy hiányosan kerülnek elő, így az ősi korsó ritka felfedezésnek számított.
A korsó restaurálását egyébként már megkezdték, és várhatóan rövid időn belül visszakerül a kiállítótérbe.
A fiú édesapja azt mondta, hogy ő és a családja megkönnyebbült, hogy a korsó restaurálható, de azt is hozzátette, mennyire sajnálja az esetet, mert így már nem lesz ugyanolyan.
A baleset ellenére a múzeum illetékesei azt mondják, hogy folytatni fogják a hagyományt, miszerint a tárgyakat korlátok és üvegfalak nélkül mutatják be, összhangban a múzeum alapítójának azon céljával, hogy a tárgyakat a lehető leghozzáférhetőbb módon lehessen megtekinteni.
A kiemelt kép illusztráció. (Forrás: Shutterstock)