„Láttunk már olyan galaxisokat, amelyekben felgyorsult a csillagképződés, és olyanokat is, amelyekben megállt. De ez az első eset, hogy olyan galaxist láttunk, amelyben a folyamat hosszú időre leállt, majd képes volt újraindulni. Ez olyan, mintha a galaxis megfiatalodott volna” – mondta a Guido Roberts-Borsani, a Genovai Egyetem csillagásza.
Roberts-Borsani és kollégái a James Webb űrteleszkóppal vizsgálták a A2744-YD4 nevű galaxist, amely jelenleg olyan állapotban van, amilyenben körülbelül 650 millió évvel az ősrobbanás után lehetett.
A kutatók fiatal, fényes és halványabb, idős csillagok nyomait is felfedezték benne, amire korábban nem volt példa egyetlen galaxis esetében sem.
For the first time, we’ve seen a galaxy that stopped forming stars for 20 million years come back to life in a burst of activity – and it could solve a cosmic mystery https://t.co/BkUfGkuQE5
— New Scientist (@newscientist) July 20, 2024
A megfigyelt csillagok kora arra utal, hogy a galaxis 100 millió év folyamatos aktivitás után nagyjából 20 millió évre abbahagyta a csillagtermelést, utána viszont újrakezdte.
A kutatók szerint az egyedülálló jelenség kétféleképpen is magyarázható.
Egyrészt betudható annak, hogy a galaxis összeolvadt más galaxisokkal, ezáltal friss löketet adva a csillagképződésnek. Másrészt a szupernóva-robbanások által a galaxisból kilövellt, majd visszatérő gázokkal is magyarázható a galaxis feltámadása.
Mivel hasonló folyamatot korábban még nem sikerült megfigyelni, így ez kulcsfontosságú lehet a távoli galaxisok működésének megértéséhez.
Forrás: New Scientist
A kiemelt kép illusztráció.