Baleset

Lopott taxival okozhatták az Árpád hídon történt halálos balesetet

Belátható időn belül lakott bolygót találhat a NASA földönkívüliekre vadászó teleszkópja

| Szerző: hirado.hu
A NASA James Webb-űrteleszkópja még csak alig két éve működik, de a tudósok úgy gondolják, hogy 2050-re olyan bolygót találhatnak, amelyen földönkívüli élet nyomai fedezhetők fel.

Egy asztrofizikus, aki az amerikai űrügynökséggel együtt dolgozik a Földhöz hasonló exobolygók felkutatásán, azzal állt elő, hogy a NASA tervezett új teleszkópja, a Habitable Worlds Observatory (HWO) még a mi életünkben bizonyítékot találhat a földön kívüli életre. Exobolygóknak nevezzük azokat a bolygókat, amelyek naprendszerünkön kívül, vagyis idegen csillagok körül keringenek.

A NASA három, összesen 17,5 millió dolláros szerződése idén nyáron lép életbe, amely során a HWO következő generációs hardverét építik meg, hogy minél pontosabb adatokat tudjon leszívni a közeli exobolygókról. A tudósok civilizált idegen faj által termelt úgynevezett biogén gázok, az aeroszolok és más légszennyező anyagok, valamint a növényzet által termelt infravörös hő kutatásával szeretnének életre bukkanni a HWO segítségével.

Jessie Christiansen, a NASA Exobolygó Tudományos Intézetének vezető tudósa úgy véli, hogy a HWO nem sokkal a 2040-es indítása után bizonyítékot találhat a földön kívüli életre.

Annak ellenére, hogy az asztrofizikusok már több mint 5000 új exobolygót fedeztek fel, még egyen sem sikerült élet jeleit kimutatniuk.

„Hiszem, hogy még a mi életünkben a HWO egy, a Napunkhoz hasonló csillag légkörében földön kívüli jelenlétet fog találni”

– magyarázta Jessie Christiansen.

Az Európai Űrügynökség, az ESA által 2023. november 7-én közreadott, az Euclid nevű űrtávcső által készített kép az IC 342 spirálgalaxisról, amely a Földtől nagyjából 7–11 millió fényévre helyezkedik el és mintegy 100 milliárd csillagot rejt (Fotó: MTI/AP/Európai Űrügynökség)

A Northrop Grumman, a Lockheed Martin és a Ball Aerospace vállalatok a NASA szerint idén nyáron kezdik meg a HWO-val kapcsolatos munkálatok rájuk eső részét. A három cég kétéves és 17,5 millió dolláros munkája magában foglalja majd az ultrastabil optikai érzékelőrendszerek megépítését, amelyek a NASA reményei szerint meghaladják a jelenlegi legmodernebb technológiát.

Ez a kiadás azonban semmi ahhoz a 11 milliárd dolláros összköltséghez képest, amelyet a NASA szerint az amerikai kormány a HWO-teleszkópra fordít.

Ajánljuk még