Aktuális

Rálőttek a román rendőrök egy menekülő csempészre az ukrán határ mellett

Fény derülhet a Stonehenge egy újabb titkára

| Szerző: hirado.hu
Egyes szakértők úgy vélik, hogy a Stonehenge nemcsak a naphoz, hanem a holdhoz is igazodik.

Azt, hogy a Stonehenge a naphoz van igazítva, régóta tudják a szakemberek, az összehangoltság különösen a napfordulók idején figyelhető meg. A közelmúltban ugyanakkor olyan projektet indítottak el, amely egy kevésbé ismert kapcsolatot, az ősi emlékmű és a hold összefüggését hivatott feltárni – számol be a The Guardian cikke alapján a National Geographic. 

18,6 évente a holdkelte és holdnyugta a lehető legtávolabb helyezkedik el a horizonton.

Mint írják, a ritka esemény 2025 januárjában következik majd be ismét, ami különleges lehetőséget ad a régészek, csillagászok és archeocsillagászok számára, hogy megvizsgálják a Stonehenge rejtélyeit. Egyes szakértők úgy vélik, hogy a struktúra építői nagyon is tisztában voltak a különleges holdi eseménnyel, egyes sírokat és köveket pedig ezen égi jelenséghez igazítva helyeztek el.

Az English Heritage szervezet a ritka esemény napjára több különleges rendezvényt is szervez, és élő közvetítéssel is készül majd.

A Stonehenge korai története során, időszámítás előtt 3000 és 2500 között a helyiek a területen halottaik hamvait temették el áldozati tárgyakkal együtt. Ezen nyughelyek többnyire az emlékmű délkeleti részén összpontosulnak, nagyjából a hold legdélebbi felbukkanásához hangolva – olvasható a cikkben.

Kapcsolódó tartalom

Clive Ruggles, a Leicesteri Egyetem munkatársa szerint négy álláskő, amely a marlborough-i West Woodsból származik, látszólag szintén a hold szélső pozíciójához van igazítva. Hogy ez szándékos-e, arról régóta vitatkoznak a kutatók.

Mint a szakember kiemelte,

az emberek több tízezer évre visszamenőleg tudatában voltak a holdfázisokkal, kollégáival most azt szeretné bizonyítani, hogy a Stonehenge korában az emberek felfigyeltek rá, amikor az égitest szokatlanul távol kelt és nyugodott, ezt pedig idővel különösen elkezdték tisztelni.

„Izgatottan várjuk, hogy az archeocsillagászok briliáns csapatával együtt dolgozhassunk a Stonehenge és a nagy holdállások közötti lenyűgöző kapcsolat feltárásán. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy mélyebbre ássuk magunkat az emlékmű ősi rejtélyeibe és az égi jelenségekkel való összefüggéseibe” – mondta Jennifer Wexler, az English Heritage szakembere.

Kapcsolódó tartalom

A leghíresebb brit őskőkori műemlék, az angliai Wiltshire-ben álló Stonehenge mintegy ötezer éves, a világ egyik csodájaként tartják számon.

Ajánljuk még