Aktuális

Itt visszanézheti Milák Kristóf és Hosszú Katinka nagy visszatérését

Teljes napfogyatkozás: milliók figyelték, ahogy a Hold eltakarja a Napot

Már a hétvégén milliók keltek útra, hogy hétfőn láthassák a teljes napfogyatkozást az amerikai kontinensen. Először Mexikó csendes-óceáni partjainál kezdte eltakarni a Hold a Napot. Egy majdnem 200 kilométeres sáv pedig teljes sötétségbe borult.

A legjobb helyeket keresték az emberek Mexikó csendes-óceáni partján. A hétfői teljes napfogyatkozást várták. Az égi jelenség Mazatlán strandjánál érte el az amerikai földrészt.

Ez az első hely a kontinensen, amelyre a Hold árnyéka vetülni kezd. A Csendes-óceán felől érkezik, és itt láthatjuk először, ahogy sötétbe borul a Nap – magyarázta az amerikai űrkutatási hivatal csillagásza.

Kapcsolódó tartalom

Lázasan készülődtek Texasban is. A Hold árnyéka ugyanis itt lép be az Egyesült Államokba. A dallasiakat főleg a felhős ég aggasztotta.

„Olyanok lesznek a felhők, mint a fátyol, áttetszőek. Nem, nem ideálisak a látási viszonyok, de nem is borul be teljesen az ég”

– mondta egy csillagászprofesszor.

Dallasban napfogyatkozás-hétvégét is hirdettek: a szervezők olyan fényvédő szemüvegeket osztogattak, amelyekkel biztonsággal lehet a Napba nézni.

Kapcsolódó tartalom

Nagyjából másfél évente látható teljes napfogyatkozás a Föld valamely pontjáról. Ilyenkor a Hold közvetlenül a Föld és a Nap közé kerül, és egy időre sötétségbe borítja a bolygó egy-egy területét. Az április 8-ai napfogyatkozás azért volt egyedülálló, mert három ország: Mexikó, az Egyesült Államok és Kanada számos nagyvárosából is több mint 31 millió ember élvezhette.

A Híradóban látható animáció azt sávot mutatja, amelyen a holdárnyék áthaladt délnyugatról északkelet felé. Egy átlagosan 183 kilométer széles sávból volt látható majdnem a teljes napfogyatkozás.

A sötétség egyes helyeken több mint négy percen át tartott.

Szabad szemmel a Napba nézni hihetetlenül veszélyes. Az UV-sugárzás súlyosan károsíthatja a szemet. Aki közvetlenül akarja látni a napfogyatkozást, csak fényvédővel tegye” – figyelmeztetett egy csillagász.

Kapcsolódó tartalom

A Hold Mexikóban délelőtt 11-kor – magyar idő szerint este nyolckor – kezdett árnyékot vetni. Az amerikai űrkutatási hivatal felvételén látható, ahogy a Hold árnyéka a Nap elé kúszott.

Egyre nagyobb darabot takart el a csillagból a műholdfelvétel szerint. Minél keskenyebb sarló látszott a Napból, annál nagyobb volt az izgalom a mexikói fürdővárosban, ahol ekkor lassan sötétedni kezdett.

Egyetlen vékony, fényes ív maradt. Végül csak néhány sugár látszott a Hold mögül.

A Hold kitakarja a Napot a texasi Arlingtonban a teljes napfogyatkozáskor, 2024. április 8-án (Fotó: MTI/AP/Julio Cortez).

Ezután jelent meg egy újabb fényes ív, amint a Hold tovább haladt lassan.

A Niagara-vízesésnél ekkor még várták a napfogyatkozást. Az amerikai kontinenst pedig negyed hatkor, vagyis magyar idő szerint 21 óra 45 perckor hagyta el a ritka égi jelenség.

Ajánljuk még