A tudósok egy spanyolországi, denevérek által lakott barlanghálózatban találták meg vélhetően Európa legrégebbi lábbelijét.
A fűből szőtt szandálokat az andalúziai Cueva de los Murciélagosban, vagyis a denevérek barlangjában fedezték fel a kutatók, akik szerint a megtalált tárgyak körülbelül 6000 évesek lehet.
Kapcsolódó tartalom
Amikor a bányászok a 19. században elkezdték feltárni a barlangot, felfedeztek egy részt, ahol részben mumifikálódott holttesteket, vaddisznófogakat és egy egyedülálló aranykoronát találtak. A fennmaradt leletek közül mostanra mintegy 76-ot elemeztek spanyol tudósok – írja az Independent.
Mesolithic baskets from southern Europe, 9,500 years old (left), and wooden mace and esparto sandals, dating back to the Neolithic 6,200 years ago (right).
Photo: credit: MUTERMUR Projecthttps://t.co/jM6IUQGBCs
The earliest basketry in southern Europe: Hunter-gatherer and… pic.twitter.com/GXQ7w53D1s
— Ticia Verveer (@ticiaverveer) September 28, 2023
„Ez az eddig ismert legrégebbi és legjobb állapotban fennmaradt dél-európai növényi rostanyag” –mondta a tanulmány társszerzője, María Herrero Otal. A tudósok szerint a barlangok alacsony páratartalmának köszönhető, hogy ilyen jó állapotban találtak rá a lábbelikre.
A jelentés szerint a szandálok a legkorábbi őskori lábbeliegyüttest alkotják az Ibériai-félszigeten és Európában.