Kapcsolódó tartalom
A szokatlanul sűrű algavirágzás tengeri holt zónát hozott létre Thaiföld keleti partjainál.
Severe plankton bloom off Thailand creates marine ‘dead zone’ https://t.co/AwfYRmLqLM pic.twitter.com/nkBOrzeKRa
— Guardian Weekly (@guardianweekly) September 20, 2023
A tengerbiológusok szerint a Thai-öböl egyes területein a normálisnál több mint tízszer nagyobb mennyiségű plankton található, amely élénkzöldre színezi a vizet és elpusztítja a tengeri élővilágot.
„Ez az első alkalom, hogy ennyire rossznak látom a területet, súlyos a helyzet” – mondta Tanuspong Pokavanich kutató.
Satitchat Thimkrajong, a Chonburi Halászati Szövetség elnöke elmondta, hogx Chonburi tartomány tengerpartja híres kagylófarmjairól,
a területen található közel háromszáz parcella több mint 80 százaléka érintett az algavirágzás kapcsán.
A helyzet veszélyezteti a helyi halászok megélhetését, akik kagylót tenyésztenek a vizekben.
A szakértők szerint az algavirágzás évente egy-két alkalommal fordul elő, és általában két-három napig tart, és olyan mérgek termelődhetnek, amelyek károsítják a környezetet, vagy elpusztítják a tengeri élővilágot, mivel csökkentik a víz oxigénszintjét és elzárják a napfényt.
Bár az intenzív algavirágzás pontos oka továbbra is tisztázatlan, a tudósok úgy vélik, a szennyezés és az éghajlatváltozás okozta hőség a felelős érte.
Kapcsolódó tartalom
Az év elején egy algavirágzás miatt több ezer elpusztult halat sodort partra a víz Thaiföld déli Chumphon tartományában. A szakértők a klímaváltozást okolták a természeti jelenség kialakulásáért.
A tengeri hőhullámok idén világszerte egyre nagyobb aggodalomra adnak okot: Texasban több ezer elpusztult halat mosott partra a víz, a szakértők pedig a brit partok mentén a tengerek hőmérsékletének emelkedése miatt bekövetkező algavirágzásra figyelmeztetnek.
A kiemelt kép illusztráció.
Forrás: The Guardian