A hírek szerint a lyukból előtörő napszél magyar idő szerint szombat éjjel éri el a Földet, és bár a jelenség elsőre riasztónak tűnhet, nem jelent veszélyt a lakosságra. Ehelyett izgalmas és látványos sarki fényeket szül bolygónk bizonyos pontjain.
A koronalyukak a napkorona alacsonyabb hőmérsékletű és gyengébb röntgenintenzitású területei, keletkezésükkor mágneses erővonalak nyúlnak ki belőlük, ezek mentén pedig elektromosan töltött részecskék áramlanak ki a bolygóközi térbe. Ezt a kiáramlást nevezik napszélnek.
A koronalyukat az amerikai űrügynökség (NASA) Nap kutatásával foglalkozó Napdinamikai Obszervatóriuma fedezte fel.
„Az alakja nem különösebben különleges, de a helyzete azzá teszi, mivel a Nap egyenlítőjénél található, a koronalyukak pedig leggyakrabban a pólusok közelében jelennek meg. A belőle kiáramló napszél nemsokára eléri a Földet és remélhetőleg ismét gyönyörű sarki fényeket idéz elő” – fogalmazott Daniel Verscharen, a londoni egyetem University College részlegének űr- és klímafizika docense.
A giant hole has appeared on the Sun’s surface, and it’s 18-20 times the size of Earth. The coronal hole will soon blast solar wind at 800 km/s our way.
The solar storm could impact satellites orbiting Earth and lead to stunning auroras. 1/(Img random gif) pic.twitter.com/V8prlTMvrb
— Girl In Space (@ExploreCosmos_) March 28, 2023
Egy héttel ezelőtt a NASA obszervatóriuma már regisztrált egy koronalyukat, amelyből a kitörő napszél az amerikai égbolton egészen a délnyugati Arizonáig látható ragyogó sarki fényt eredményezett.
Kapcsolódó tartalom
Forrás: Daily Mail
A kiemelt kép illusztráció.