A Szojuz MSz 22 űrhajón, amelyet eredetileg küldtek értük, veszélyes szivárgást észleltek, mialatt az ISS-hez csatlakozva az űrben tartózkodott. Az ISS-en dokkoló teherűrhajón is lyuk keletkezett.
A Szojuz MSz 23-nak a tervek szerint vasárnap kell az űrállomásra érkeznie. A pénteken felbocsátott űrkapszula három ülésébe ellátmánycsomagokat szíjaztak.
Kapcsolódó tartalom
Az űrjárműre nagy szükség volt, ezért az amerikai űrkutatási hivatal két munkatársa Kazahsztánba utazott, hogy személyesen figyelhesse meg a kilövést.
Felszállás után 9 perccel a kapszula biztonsággal elérte a Föld körüli pályát – közölte Rob Navias, a NASA houstoni irányítóközpontjának munkatársa.
Liftoff of the Soyuz MS-23 spacecraft from the Baikonur Cosmodrome, heading for the International Space Station to replace a disabled Soyuz crew ferry ship and provide a ride home for a three-man crew later this year. https://t.co/D0Ym3hg4P8 pic.twitter.com/8pjjrjqwCp
— Spaceflight Now (@SpaceflightNow) February 24, 2023
A sérült Szojuz március végére üresen tér vissza a Földre, akkor megvizsgálhatják a szakemberek.
Az orosz mérnökök az ISS-hez csatlakozó két űrhajó szivárgásának okait is kutatták az elmúlt hetekben. A Progressz MSz-21 legénység nélküli teherűrhajót vasárnap irányították vissza a Földre, ahol darabjai a Csendes-óceánba hullottak.
Kapcsolódó tartalom
A legénység szállítására alkalmas Szojuz MSz-22 űrhajónál decemberben állapítottak meg szivárgást. A technikai hibák késleltették Szergej Prokopjev, Dimitrij Petelin és az amerikai Frank Rubio hazatérését az űrállomásról.
Az ISS az egyike azon ritka területeknek, amelyeken Moszkva és Washington az ukrajnai konfliktus kezdete és az azt követő nemzetközi szankciók óta is együttműködik.