
A Colossal nevű amerikai biotechnológiai vállalat 2027-re feltámasztaná az ötezer éve kihalt óriást, a gyapjas mamutot. A dallasi székhelyű cég 60 millió dolláros támogatásból valósítaná meg elképesztő terveit, a génszerkesztési munkákat pedig már két éve elkezdte.
It is the elephant in the genomics room: can extinct species be resurrected? One bioscience firm insists they can, announcing its intent to use emerging technology to restore the woolly #mammoth to the Arctic tundra https://t.co/9Wpi8XPtHt #AFPgraphics #Colossal pic.twitter.com/Q2powTFkBX
— AFP News Agency (@AFP) September 14, 2021
A vállalat az Északi-sarkvidék egyes részeire szeretné újratelepíteni a legendás állatokat. Eredetileg Szibériát szemelték ki helyszínnek, az orosz–ukrán háború miatt azonban erre csekély az esély.
A vállalat szerint a mamutok újbóli megjelenése az élővilágban a klímaváltozás elleni küzdelemben is fontos mérföldkő lehet, a vándorlásukkal ugyanis elősegíthetik a Föld egészséges ökoszisztémájának fennmaradását is.
Kapcsolódó tartalom
A gyapjas mamut DNS-e 99,6 százalékban megegyezik az ázsiai elefántéval, az embriót viszont egy afrikai elefántba helyeznék, mert a mamutot ez a faj lenne képes kihordani és világra hozni.
„Sokan úgy gondolhatják, hogy ez az állat már eltűnt. A tudósaink és a laboratóriumunk szerint viszont nem. A szakembereink életképes DNS-eket gyűjtöttek össze, amelyekkel visszahozhatjuk a Földre, ezáltal pedig megafauna jöhet létre, ami átjárhatja a sarkvidéket” – állítja közleményében a cég, amely a mamut mellett az 1930-as években kihalt erszényesfarkast, valamint a dodót is visszahozná a kihalt fajok sorából.
Forrás: Popular Mechanics
A kiemelt kép: Getty /illusztráció