Aktuális

Harc egy 3 napos csecsemő életéért: Székesfehérváron megtörtént minden szülő rémálma

×
Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!

Hat kilométer nagyságú üstökös közelíti meg a Napot

| Szerző: hirado.hu
Hatalmas, csaknem hat kilométer átmérőjű üstökös közelíta Nap felé. A 96P/Machholz 1 névre keresztelt, mintegy hat kilométer átmérőjű test feltehetően a Naprendszeren kívülről érkezett. Mozgását az Európai Űrügynökség (ESA) Nap- és Helioszféra Obszervatórium (SOHO) űrszondája figyeli. A 96P/Machholz 1 a Merkúr pályáján belül száguld a Nap felé, jeges nyomot hagyva maga után.

Kapcsolódó tartalom

A tudósok egy 2008-as elemzésre alapozva – amelyben százötven üstökös által kibocsátott anyagát vizsgálták – megállapították, hogy a 96P/Machholz 1 csóvája a vártnál kevesebb, mint 1,5 százalékát tartalmazza a cianogén nevű vegyi anyagnak, emellett szénben is igen szegény. Az előbbi megállapítás pedig arra utal, hogy az üstökös egy másik naprendszerből érkezett.

„A 96P egy nagyon atipikus üstökös, mind összetételében, mind viselkedésében” – mondta Karl Battams, a washingtoni Naval Research Lab asztrofizikusa.

Az üstököst először 1986-ban észlelte névadója, David Machholz. Azóta ötször figyelték meg a Nap melletti elhaladását.

A mostani elhaladásakor kedden, magyar idő szerint este tíz órakor közelíti meg leginkább a Napot, a Merkúrnál háromszor közelebbi távolságra.

Kapcsolódó tartalom

Egyes elméletek szerint az üstökös azután kerülhetett különös pályára, hogy egy óriásbolygó gravitációja miatt kilökődött eredeti naprendszeréből. Ezután hosszabb ideig bolyongott a kozmoszban, majd egy véletlen találkozás a Jupiterrel elgörbíthette a pályáját, így került a Nap közelébe. Más tudósok úgy vélik, hogy az üstökös a Naprendszerünk egy kevéssé ismert régiójában keletkezhetett.

A Nap- és Helioszféra Obszervatórium 1995-ös elindulása óta több mint háromezer üstököst észlelt, ár az űrszonda elsődleges feladata a Nap megfigyelése és a napkitörések észlelése.

Kapcsolódó tartalom

Kiemelt kép: A 96P/Machholz 1 üstökös a STEREO-A űrszonda HI-2 kamerájáról (Fotó: wikipedia.org)

Forrás: Live Science

Ajánljuk még