Egy túrázó a Skót-felföldön tett hegyi sétáján örökítette meg a hihetetlenül ritka jégkör jelenséget. A kör alakú jégtábla a Lochan Shirától délre, Achadunantól északra fekvő Beinn Bhuidhe hegy egyik szurdokában látható.
A 32 éves Dan Brown Dunoonból éppen a Munro-hegyre túrázott, amikor édesapjával a ritka látványra bukkant.
„Egyikünk sem látott még ilyet, egy tökéletes jégkört, amely lassan forog a vízben, ezért azt gondoltuk, hogy ez biztosan ritka esemény, és készítettünk néhány fényképet és videót.”
Kapcsolódó tartalom
A ritka jelenség általában nagyon hideg óceánokban és tavakban fordul elő. Leggyakrabban a Balti-tengeren és az Antarktisz környékén láthatók, de viszonylag gyakran kialakulnak az Egyesült Államok és Kanada Nagy-tavain is.
A különös jelenség magyarázata a folyó. A tél folyamán ahogy a hőmérséklet csökken, a folyó elkezd befagyni a partok mentén. Ezután a folyó közepe felé tartó erősebb áramlás hatására jégdarabok törnek le. Amikor két jégdarab egymás mellé kerül, a köztük lévő víz megfagy. Más szóval, a kis jégdarabok összeolvadnak, és nagy jégdarabokat alkotnak. Amikor pedig az összefagyott jégtábla kellően nagyra hízik, a folyó áramlása lendíti és tartja mozgásban, tökéletes kört formálva a táblából.