A technológiai fejlődés pillanatok leforgása alatt hatást gyakorol a hétköznapokra, melynek újabb és újabb használati tárgyakat és szolgáltatásokat köszönhetünk. Nemcsak a munkában és a tanulásban, a szórakozás és kikapcsolódás pillanataiban is újabb és újabb lehetőségállnak rendelkezésünkre. Karnyújtásnyira a szagos mozi és egy új VR-szemüveg, az akár számítógépeket kiváltó AR-sisak, vagy a légszűrős headset.
Dyson Zone
A gyártó zaj- és légszűrős fejhallgatója ebben a hónapban már meg is jelenik Kínában, aztán márciusban az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Hongkongban és Szingapúrban lesz kapható, végül pedig az egész világon.
Az újdonságok közül kiemelkedik az a modern fejhallgatóhoz kapcsolt elektronikus egészségügyi maszk, mellyel a felhasználó a szmogriadós utcákat járva is egészséges levegőt lélegezzen be, miközben kristálytiszta, teljes spektrumú hangminőségben hallgatja a kedvenc dalait, vagy podcastjait.
A Dyson szerint a szennyeződések 99 százalékát, így a a nitrogén-dioxidot és a kéndioxidot is kiszűri.
Valószínűleg nem helyettesíti az akár koronavírust is feltartóztató FFP-2-3-as maszkokat. Maga a készülék eleve drága lesz (közel 375 ezer forint), és feltételezhetően a gyártó nem kapcsolja össze az értékesítését egy légszűrő filterrel is, amit persze rendszeres időközönként cserélni kell benne.
Smell-O-Vision
Ez az idei év talán legkockázatosabb projektje, amiben újra megpróbálnak értékesíteni egy egyszer már felsült technológiát, a szagos mozit. Az ötlethez az 1960-as évek óta nem nyúlt senki, hiszen az akkori tesztvetítések csúfos kudarcba fulladtak: A nézők szabályosan menekültek a bűzlő vetítőteremből.
Most az OVR Technology jóvoltából, Smell-O-Vision néven került elő újra a szagos filmnézés lehetősége, amit nem feltétlenül mozikba, hanem a VR-élmény kiteljesítésére szánnak. Marcin Bartoszuk a Microsoft egy korábbi alkalmazottja nemrég azzal kavart nagy port, hogy nyilvánosan megírta:
Rövidesen hétköznapi eszközökben, így TV-kben, telefonokban és autókban is megjelenhet a tartalmakat szagingerekkel felturbózó funkció.
Apple AR/VR
A terméket már 2015 óta fejlesztik és idén márciusban kerülhet gyártósorra, hogy szintén ebben az évben piacra is dobják.
A bennfentesek szerint legalább kétezer dollárért, vagyis közel 800 ezer forintért fogják árulni.
Elsődleges célja a Facetime VR-változata lesz, ami lehetővé teszi, hogy a felhasználók ne csak egymás arcát nézzék a kijelzőn, hanem akár egy közös virtuális asztalhoz is leülhessenek. A New York Times megszellőztette, hogy a cég Jon Favreau rendezővel és más filmesekkel is tárgyalásokba kezdett arról, hogy gyártsanak számukra filmes VR-tartalmakat.
Végül mutatjuk, milyen irányt szab az okostelefonok fejlődésének a két legnagyobb elektronikai óriás.
Samsung Galaxy S23
A szakértők szerint a dél-koreaiak már februárban piacra dobhatják. A konfigurációt körbeburkoló köd lassan eloszlik – várhatóan az alábbi két kivitelben és tulajdonságokkal jelenik meg.

iPhone 15
Nagy tárhelyek, szép, letisztult képek, villámgyors egyedi szoftverek tömege épülhet be az új szériába, de az adathalmaz előtt álljon itt még egy fontos apróság:
A gyártó ezzel a telefonnal vesz búcsút az egyedi töltőcsatlakozótól.
A minden bizonnyal szokott időben, vagyis koraősszel érkező iPhone 15 az első olyan sorozat lesz, amibe – az EU szabvány szerint – már USB-C port kerül.
