Amerikai kutatók olyan tesztet fejlesztettek ki, amelynek segítségével vérből diagnosztizálható az Alzheimer-kór. Az új típusú teszt előnye, hogy agyi képalkotó vizsgálatok, illetve fájdalmas gerinccsapolás nélkül tenné kimutathatóvá a veszedelmes kórt – számolt be a brit The Guardian.
Amennyiben engedélyetik a vértesztet, lehetővé válna a betegség diagnosztizálása, de egyúttal azt is jelentené, hogy a hamarabb el lehetnek kezdeni a gyógyterápiát.
Az Alzheimer-kór a demencia leggyakoribb formája, de a kór diagnosztizálása rendkívül nehéz, különösen a betegség korai szakaszában.
A jelenlegi irányelvek három különböző marker kimutatását javasolják: az amiloid és a tau fehérjék kóros felhalmozódását, valamint a neurodegenerációt, vagyis az idegsejtek lassú és progresszív elvesztését az agy meghatározott régióiban. Ez az agyi képalkotás és a gerinccsapolás kombinációjával végezhető el.
„A vérvizsgálat olcsóbb, biztonságosabb és könnyebben elvégezhető” – fogalmazott a kutatás egyik résztvevője, Thomas Karikari professzor, a pennsylvaniai Pittsburghi Egyetem munkatársa.
Scientists develop blood test for Alzheimer’s disease https://t.co/QMBqE2mz2S
— The Guardian (@guardian) December 28, 2022
A kutatócsapat egy olyan antitestalapú vérvizsgálatot fejlesztett ki, amely a tau fehérje egy bizonyos formáját, az úgynevezett agyi tau fehérjét mutatja ki, amely az Alzheimer-kórra jellemző.
Az eredményeket hatszáz, az Alzheimer-kór különböző stádiumában lévő betegnél vizsgálták. A vértesztben kimutatott fehérjeszint szoros összefüggésben áll az agyi tau fehére szintjével, emellett megbízhatóan meg tudja különböztetni az Alzheimer-kórt más neurodegeneratív betegségektől.
Kapcsolódó tartalom
A csapat szerint a következő lépés az lesz, hogy a tesztet a betegek szélesebb körén végzik el, továbbá remélik, hogy az agyból származó tau szintjének vérben történő nyomon követése javíthatja az Alzheimer-kór kezelésére irányuló klinikai kísérletek tervezését.
A kiemelt kép illusztráció.