A pekingi Sinogene biotechnológiai vállalat szeptember 19-én tartott sajtótájékoztatóján egy rövid videóban mutatta be a Maya nevű klónozott nőstény farkaskölyköt és beagle anyját. A videót száz nappal Maya születése után tették közzé. A klónozott sarki farkas június 10-én született egy pekingi laboratóriumban.
World’s first wolf clone born to surrogate dog, Chinese company reveals https://t.co/So8A6OTLOI
— Live Science (@LiveScience) September 26, 2022
A Sinogene elpusztult halott háziállatok, például macskák, kutyák és lovak klónozására specializálódott magánügyfelek számára, a cég azonban arra szeretné használni a szakértelmét, hogy segítsen a veszélyeztetett fajok klónozásában.
Mayát egy olyan kifejlett szintén Maya nevű sarkvidéki farkastól gyűjtött DNS felhasználásával klónozták, aki a Harbin Polarland vadasparkban idős kora miatt 2021-ben pusztult el Kína északkeleti részén.
Kapcsolódó tartalom
Mi Jidong, a vállalat vezérigazgatója elmondta, hogy Maya klónozása kétévnyi munkát vett igénybe.
A kutatók 137 sarki farkas embriót hoztak létre az idősebb Maya bőrsejtjeinek és kutyákból származó éretlen petesejteknek az egyesítésével. Ezekből az embriókból 85-öt sikeresen beültettek hét beagle béranyába. Az átültetett embriók közül csak egyetlenegy fejlődött ki teljesen a vemhesség idején.
A kutatócsapat azért használt nőstény beagle-ket, mert nem állt rendelkezésre elegendő nőstény sarki farkas, azonban a kutyák rendelkeznek annyi hasonló DNS-sel, hogy sikeres lehessen a megtermékenyítés és a vemhesség.
Maya jelenleg a laboratóriumban él, de idővel a Harbin Polarland vadasparkba szállítják, hogy fajtársaival élhessen.
Kiemelt kép: Youtube.com