A szőrös rákot Charles Darwin hajójáról, a Beagle-ről nevezték el Lamarckdromia beagle-nek. Ausztrália számos szivacsrákfajnak ad otthont, ezt a példányt a kontinens délnyugati felén fekvő Albany városában azonosították, épp ott, ahol a biológus hajója is lehorgonyzott 1836-ban – írta a Live Science.
Az új faj a Dromiidae szivacsrákok családjába tartozik. Ezeknek az ízeltlábúaknak a páncélját különösen dús, tömör szőr fedi, amely segíti elrejteni őket a ragadozók elől. A bundának azonban van egy másik, különösen érdekes tulajdonsága is. A szőrszálak vége ugyanis kampós, ezért kiválóan alkalmas arra, hogy az állatok apróbb tárgyakat rögzítsenek rajta.
A szivacsrákok főként a tengeri szivacsokat használják védekezésre. Ezeket az ollóikkal vágják „méretre” és egyfajta kalapként viselik a hátukon.
В Австралии обнаружили краба, похожего на мягкую игрушку.
Пушистое членистоногое относится к виду губчатых крабов — Lamarckdromia beagle. Такие крабы покрывают себя кусочками морских губок, что позволяет им прятаться от от рыб и осьминогов pic.twitter.com/3q4XPlHVqM
— Лентач (@the_lentach) June 30, 2022
Andrew Hosie, a Nyugat-Ausztráliai Múzeum tengerbiológusa és kurátora a kutatások vezetője elmondta, hogy a szivacs csak növekszik, és a rák hátának alakjához illeszkedik.
„Egyfajta sapkát alkot, amely elég szorosan illeszkedik a rákhoz, de valójában soha nem tapad teljesen rá” – mondta a kurátor, aki szerint amellett, hogy a ragadozók a bundájuk miatt nem veszik észre a vízfenéken mozgó rákokat, egyes szivacsfajok még nagyobb védelmet is nyújtanak nekik, gyakoriak köztük ugyanis a mérgező fajok.
A címlapfotón a Lamarckdromia beagle. (Forrás: Twitter).