Kiss László professzor a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója elmondta, hogy a bolygóvonat észleléséhez mindenképpen érdemes olyan helyre elmenni, ahonnan látszik az egész délkeleti horizont, nem takarják fák, hegyek, vagy házak a kilátást.
„A Szaturnusszal kezdődik, mellette kicsit messzebb a Jupiter. Mindkettő nagyon fényes, könnyű őket felismerni. A két bolygó között távcsővel megfigyelhető a Neptunusz. A Jupitertől balra, található a Mars, amit szintén könnyű felismerni a vörös színéről” – magyarázta a professzor. Kiemelte, hogy a hétvégén hajnalban a bolygóvonat mellett nagyon látványos lesz a Hold sarlója is, ami mellett távcsővel az Uránusz is felsejlik az égbolton.
„Ha megyünk tovább a szemünkkel, balra lefelé a Holdtól megláthatjuk a Vénuszt, ha pedig türelmesek vagyunk és nagyon jó az átlátszóság, akkor még akár a Merkúrt is megpillanthatjuk” – mondta Kiss László.
A jelenség azért ilyen ritka, mert a bolygók nagyon különleges periódusokkal keringenek. Kiss László elmondta, hogy míg a Merkúr 88 nap alatt járja körbe a Napot, addig a Neptunusz 185 év alatt.
„Tehát hogy a bolygók mennek körbe-körbe, párszáz évenként megtörténik, hogy egy körülbelül 90 fokos negyedben relatíve egy tartományba kerülnek” – mondta a professzor. Hozzátette, hogy egyenként folyamatosan fel-feltűnnek az évek során, de így egyben nem mutatkoznak.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelte, hogy a június 28-ig, tehát jövő keddig látható égi jelenségnek az esztétikai élmény a legfontosabb üzenete, hiszen így egyben több mint ezer éve lehetett látni a bolygókat, a következő pedig csaknem ötszáz év múlva lesz.
Címlapfotó: A Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) által készített illusztráció a Naprendszerről (Fotó: MTI/EPA/Martin Kommesser)