Hihetetlenül éles képet közölt a NASA egy közeli galaxisról. Az Amerikai Egyesült Államok kormányzati ügynöksége, hogy érzékeltesse, mennyire éles képet sikerült készítenie a James Webb- űrteleszkópnak, közreadott egy 2003-ban készített, a mostanihoz hasonló képet is.
Míg a 2003-ban, a Spitzer űrteleszkóp által készített fotón a Nagy Magellán-felhőben – a Tejútrendszer körül keringő szatellitgalaxisban – található mintegy hét közeli csillag elmosódott képe látható, addig a James Webb képe éles részletességgel rögzítette az előtérben lévő csillagokat – olvasható a Daily Mail cikkében.
A NASA szerint a most készült fotón olyan különleges részleteket is felfedezhetünk, mint a csillagközi gázfelhők, valamint több száz háttércsillag és galaxis.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A két kép jól szemlélteti, hogy az új James Webb-űrtávcső milyen hatalmas előrelépést jelent az űrfelvételek terén.
„Örömmel jelenthetem, hogy a teleszkóp összehangolása befejeződött, és a vártnál is jobb teljesítményt nyújtott” – mondta Michael McElwain, a NASA James Webb-űrteleszkóp projektjének kutatója. Hozzátette, sikerült megtalálniuk a tökéletes teleszkópbeállítást, hiszen jelenlegi tudásuk szerint nem létezik olyan módosítás az űreszköz optikáján, amely érdemben javítaná a tudományos teljesítményét.
A tudósok előrejelzései szerint a James Webb képes lesz olyan távoli és halvány objektumok leképezésére is, amelyeket a Hubble felvételein még csak észleni sem lehetne.
A James Webb december 25-én indult az űrbe egy Ariane hordozórakétával a Francia Guyana-i Kourou európai űrrepülőtérről. A négyhetes repülés közben kibontották a teleszkóp napellenzőjét és kinyitották a tükörrendszerét is. Januárban aztán a James Webb elérte a célját, és pályára állt.
A James Webb kifejlesztése mintegy 30 évig tartott, és körülbelül tízmilliárd dollárba került. A Hubble-teleszkópot fogja helyettesíteni, amely már több mint 30 éve működik.