logo

Műsorújság

×
Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!

Lenyűgöző felvétellel ünnepelték a Hubble születésnapját

| Szerző: hirado.hu
32 éve, 1990. április 24-én indult útnak a Hubble-űrteleszkóp, amely azóta számtalan felfedezéssel gazdagította a csillagászatot és az űrkutatást.

A Discovery űrsikló indította el útjára az űrteleszkópot 32 évvel ezelőtt, és most egy öt galaxisból álló csoport, a Hickson Kompakt Csoport 40 felvételével ünnepel a Hubble. A csoport tagjait az egybeolvadásuk felé vezető úton örökítette meg az űrteleszkóp – írja a National Geographic. 

A csoportban 3 spirálgalaxis, egy lentikuláris galaxis és egy elliptikus galaxis található, amelyek valahogy egymás közelébe kerültek, s létrehozták ezt a sokszínű csoportot. A lentikuláris galaxisok átmenetet képeznek a szabályos spirálkarokkal rendelkezők és az elliptikus galaxisok közt.

Az egész csoport kisebb térrészt foglal el a világűrben, mint a mi Tejútrendszerünk kétszerese. Bár hasonló galaxiscsoportokat általában a nagy galaxishalmazok szívében találhatunk, ez az ötös láthatóan elkülönült kis világot alkot az univerzumban.

Az egyik elképzelés alapján a galaxiscsoportban a sötét anyag is jelentős mértékben közreműködik: ha sok a sötét anyag, akkor az egymáshoz közel került galaxisok esetében az egy nagy, közös felhőt alkot, s a galaxisok mozgását ez fogja irányítani. A sötét anyagon át keringő galaxisok a súrlódás hatására lelassulnak, veszítenek energiájukból, majd egymásba roskadva egyesülnek, ez esetben kb. egymilliárd év múlva. Az összeolvadásuk végeredménye egyetlen hatalmas elliptikus galaxis lesz.

A csillagászok e galaxisokat nemcsak a látható fény, hanem más, például rádió-, infravörös- és röntgentartományokban is megvizsgálták. A rádiótartományú mérésekből kiderült, hogy szinte mindegyik középpontjában található egy-egy szupernagy tömegű fekete lyuk, az infravörös mérések pedig arról tanúskodnak, hogy csillagkeletkezés is zajlik, a röntgen pedig azt árulta el, hogy jelentős mennyiségű forró gáz vesz részt e galaxisok interakciójában.

Az elméletek szerint a világegyetem fiatal korában több lehetett az efféle zsúfolt galaxiscsoport, és ez biztosíthatta az alapanyagot számtalan, kvazárként ismert fekete lyuk kialakulásához. E csoportok tanulmányozása alapján a csillagászok igyekeznek kideríteni, hogy hol és miből is álltak össze ezek a galaxisok.

32 éve a pályán

A Hubble űrteleszkóp építésére az amerikai Kongresszus 1977-ben szavazta meg az anyagi forrásokat, a munkálatok 1979-ben kezdődtek meg, 1985-re fejeződtek be. A fellövés a következő évre volt kitűzve, de a Challenger 1986-os katasztrófája miatt az űrrepülőgép-programot évekre leállították, így a szerkezet csak 1990. április 24-én indulhatott a kozmoszba a Discovery fedélzetén.

Kapcsolódó tartalom

A Hubble amerikai űrteleszkóp lebeg a világűrben (Fotó:MTI/EPA/NASA)

A pályára állításkor az áramellátását biztosító napelemek egyike nem nyílt ki, s az űrhajósok már arra készültek, hogy saját maguk próbálják kiszabadítani a beragadt elemet, de a problémát végül a földi központból sikerült megoldani – írja az MTI.

Az amerikai Országos Repülésügyi és Űrkutatási Hivatal (NASA) és az Európai Űrügynökség (ESA) által 2015. október 23-án közreadott dátummegjelölés nélküli kép a Földtől mintegy 16 millió fényév távolságra lévő Vadászebek csillagképben található Messier 94 spirálgalaxisról és a galaxis gyűrűjében végbemenő csillagkeletkezésekről (Fotó: MTI/EPA/NASA/ESA/Hubble)

Az űrtávcsövek új távlatokat nyitottak a csillagászat történetében

A földi teleszkópok lehetőségei végesek: méreteiket már nemigen lehet tovább növelni, hatásfokukat jelentősen csökkenti az atmoszféra zavaró hatása. Már az 1960-as években bocsátottak fel űrszondákat kifejezetten csillagászati kutatások céljából, napjainkban pedig legalább tucatnyi űrtávcső végez csillagászati megfigyeléseket az elektromágneses színkép különféle hullámhossztartományaiban, de a Hubble volt az első, amely a látható fény tartományában is működik.

Kapcsolódó tartalom

Névadója Edmond Hubble amerikai csillagász, aki az 1920-as években elsőként mutatta ki, hogy az univerzum folyamatosan tágul.

A NASA által 2013. április 19-én közreadott, a Hubble-űrtávcsővel készített infravörös felvételen az Orion csillagképben elhelyezkedő Lófej-köd látható (Fotó: MTI/NASA/ESA/Hubble Heritage Team)

A földfelszíntől 569 kilométer magasságban, orbitális pályán mozgó űrtávcső óránként 28 ezer kilométeres sebességgel 97 perc alatt kerüli meg bolygónkat. A kétmilliárd dolláros költséggel előállított, henger formájú szerkezet tömege 11,1 tonna, hossza 13,1 méter, legnagyobb átmérője 4,3 méter, így mérete nagyjából egy nagyobb iskolabusznak felel meg.

A Hubble hetente 120 gigabyte-nak megfelelő tudományos adatot továbbít, ez a mennyiség könyvek formájában több mint egy kilométer hosszan sorakozna a könyvespolcon.

Az amerikai Országos Repülésügyi és Űrkutatási Hivatal, a NASA által 2016. május 20-án közreadott, a Hubble-űrtávcsővel készített felvétel a Marsot borító felhőtakaróról május 12-én (Fotó:MTI/EPA/NASA/Hubble)

Az űrteleszkóp eddigi „pályafutása” során több mint 1 millió feladatot hajtott végre. Széles látószögű és planetáris kamerája segítségével lélegzetelállító felvételek sorozatát készítette el, többek között a Jupiter jellegzetes Nagy Vörös Foltjáról, „a Teremtés oszlopairól” a Sas-ködben.

Ajánljuk még