Elérte a Földtől több, mint másfél millió kilométerre levő célállomását a James Webb űrteleszkóp hétfőn, közép-európai idő szerint 21 óra körül. A szakemberek öt percen át működtették a teleszkóp hajtóműveit, hogy a Nap körüli pályára állítsák.
🏠 Home, home on Lagrange! We successfully completed our burn to start #NASAWebb on its orbit of the 2nd Lagrange point (L2), about a million miles (1.5 million km) from Earth. It will orbit the Sun, in line with Earth, as it orbits L2. https://t.co/bsIU3vccAj #UnfoldTheUniverse pic.twitter.com/WDhuANEP5h
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) January 24, 2022
A teleszkópot december 25-én indították útjára az Európai Űrhajózási Hivatal kouroui (Francia Guyana) űrrepülőteréről.
A tudományos megfigyeléseket júniusban kezdi meg a teleszkóp a Föld és a Nap közötti L2 Lagrange-pontból. A NASA tájékoztatása szerint a szakemberek a továbbiakban is finomítani fogják a teleszkóp L2 körüli pályáját.
A következő hónapokban további teszteket és beállításokat végeznek a műszeren, hogy teljesen felkészítsék a tudományos megfigyelések elvégzésére, amelyeket a tervek szerint júniusban kezd meg a Föld és a Nap közötti L2 Lagrange-pontból.
„Nagyon büszkék vagyunk, hogy túl vagyunk ezen, másrészt viszont éppen csak kibontottuk az űrteleszkópot, a tudományos kutató munka java még csak most jön” – fogalmazott Keith Parrish, a James Webb Űrteleszkóp obszervatóriumának vezetője.
Kapcsolódó tartalom
A James Webb teleszkóp elődje, a Hubble három évtizede munkálkodik az űrben. Az általa készített fotók továbbra is fontos ismereteket nyújthatnak a világegyetemről.
A James Webb űrteleszkóp az infravörös tartományban végzett megfigyeléseivel igyekszik észlelni a legkorábban kialakult csillagokat. Küldetése során eddig soha nem látott látványt nyújthat majd a megfigyelt objektumokról.
Címlapfotó: A James Webb űrteleszkóp művészi lenyomata az Ariane 5 rakétába hajtogatva (Fotó: EPA/ESA/D. Ducros)