A Swindon városában található helyszínen egy mamutbébi, illetve két fiatal és két felnőtt mamut maradványait találták meg, melyek az utolsó jégkorszakban pusztultak el – olvasható a Live Science oldalán.
A régészek a maradványok mellett a neandervölgyi ősemberek által készített kőszerszámokat is találtak, köztük egy fejszét és tűzkőszerszámokat – közölte az ásatásokat vezető szervezet, a DigVentures.
„Mamutcsontokat találni mindig rendkívüli élmény, de olyanokra bukkanni, amik ilyen régiek, jó állapotúak és ennyire közel vannak a neandervölgyi szerszámokhoz, kivételes régészeti eredmény”
– mondta Lisa Westcott Wilkins, a DigVentures társalapítója.
A régészeti leleteket Sally és Neville Hollingworth, amatőr kutatók fedezték fel. Ezután a DigVentures 2019-ben és 2020-ban megkezdte a lelőhely teljes feltárását.
Az öt állathoz tartozó csontokat a kutatók megvizsgálják, hogy megállapíthassák, vannak-e rajtuk szerszámnyomok. A kutatócsoport azt is vizsgálja, hogy miért pusztulhatott el ennyi mamut egy helyen, esetleg a neandervölgyi ősemberek vadászták-e le őket. Néhány korábbi bizonyíték utal arra, hogy a neandervölgyiek vadásztak mamutokra és más nagy testű állatra.
Two amateur fossil hunters, Sally and Neville Hollingworth, discovered the graveyard and Neanderthal tools. #Archaeology #Mammoth
200,000-year-old ‘mammoth graveyard’ found in UK
Neanderthal tools were discovered nearby.https://t.co/Dh58rpriB3— Hondo Resists – Anti-COVID Warrior (@HondoResists) December 19, 2021
A kutatás során további jégkorszaki maradványokat tártak fel, bogárszárnyakat, édesvízi csigahéjakat és mamutmaradványokat. Az agyarak, lábcsontok, bordák és csigolyák a sztyeppei mamut egyik fajtájához tartoznak. A korai sztyeppei mamutok vállmagassága elérte a 4 méteres magasságot is, a megtalált egyedek ennél kisebbek voltak. A DigVentures szerint ez arra utalhat, hogy a faj a jégkorszak egyik különösen hideg időszaka alatt összezsugorodhatott.
Kapcsolódó tartalom
A lelőhely korát 220 ezer és 210 ezer év közöttire datálták. A neandervölgyi ősemberek ekkor még a környéken éltek, majd később, a hőmérséklet csökkenésével délebbre költöztek.
„A leletek, valamint a területen zajló további kutatásokkal fényt deríthetünk a 200 ezer évvel ezelőtti életre” – mondta Duncan Wilson, a Historic England vezérigazgatója.
Hozzátette, hogy a leletek hatalmas értékkel bírnak, az előkerült bizonyítékok akár a múltban történt klímaváltozással kapcsolatos vándorlásokat és egyéb összefüggéseket is segíthet megérteni.
A címlapfotó illusztráció.