Egy focipálya átalakítása közben a bécsi Simmering kerületben egy hatalmas tömegsírra bukkantak, amely több mint 120 ember csontjait rejtette. A felfedezés az eddigi legnagyobb ismert első századi katonai tömegsír ebben a térségben, és új fejezetet nyithat a római hadjáratok történetében – írja a The Independent.
A városi régészeti hivatalának bejelentése szerint kizárólag fiatal férfiak földi maradványai kerültek elő, mindegyikük súlyos, harcban szerzett sérüléseket szenvedett. A koponyákon, mellkasokon és medencéken kimutatott vágásnyomok és zúzódások alapján kizárható a kivégzés – a szakértők szerint valódi csatatéren elhunyt harcosokról van szó.
„Nem temetkezési helyről van szó, hanem egy harci esemény utáni, kaotikus testlerakásról. A csontokon kardok, lándzsák és tompa fegyverek nyomai láthatók” – mondta Kristina Adler-Wölfl, a városi régészeti osztály vezetője.
A radiokarbonos vizsgálatok alapján a csontvázak i. sz. 80 és 130 közé datálhatók – ez az időszak esik egybe Domitianus császár Duna-menti hadjárataival. A feltárás során előkerültek római katonai lábbelik szegecsei, sisakvédők és egy különleges tőr is, amelyet csak az első század vége felé használtak.
„Jelenleg az a legvalószínűbb elmélet, hogy a sír a Domitianus-féle dunai kampányok egyik ütközetéhez kapcsolódik” – tette hozzá Adler-Wölfl.
A tömegsír rendezetlen elhelyezkedése arra utal, hogy a testeket sietve, összevissza temették el, vélhetően egy hirtelen, tragikus katonai eseményt követően. A legtöbb áldozat 20 és 30 év közötti férfi volt, akiken ép fogazat és általánosan jó egészségi állapot jelei mutatkoztak – jellemzőek a kiképzett katonákra.
A kutatások jelenleg is zajlanak: egyelőre csak egy harcosról sikerült kétséget kizáróan megállapítani, hogy római katona volt. A régészek DNS- és izotópelemzéssel próbálják feltárni, kik voltak az áldozatok, és hogy pontosan melyik oldalon harcoltak.
A felfedezés nem csupán katonai, hanem településtörténeti szempontból is kiemelkedő jelentőségű: a helyszín közelében kialakuló római katonai tábor lehetett az első lépés a későbbi Bécs megalapítása felé.