Az uralkodói sírt egy egyiptomi–amerikai közös régészeti misszió tagjai fedezték fel az Anubisz-hegy (ez valójában egy piramishoz hasonló formájú domb) közelében található nekropoliszban, amely Dél-Egyiptomban található – írta meg a Heritage Daily archeológiai hírportál.
A szakértők szerint
a sír az ókori Egyiptom második átmeneti korszakából – Kr. e. 1793-tól Kr. e. 1532-ig – származhat.
Az egyiptomi Idegenforgalmi és Régiségügyi Minisztérium múlt héten kiadott sajtóközleménye szerint a nekropoliszban végzett ásatások során fedezték fel az ismeretlen fáraó sírját, amely egy vályogtégla boltozattal fedett mészkő sírkamrából áll.
A nyughely hét méter mélyen található a föld alatt, és a bejáratának két oldalán olyan feliratokat találtak, amelyek az ókori egyiptomi vallás istennőit, Íziszt és Nebethetet említik.
Kapcsolódó tartalom
A sír belsejében emellett sárga színű feliratok is találhatók,
amelyeken egykor valószínűleg a tulajdonos nevét tüntették fel hieroglifákkal – bár ezek a feliratok mára jelentősen megrongálódtak, és csak néhány motívum és szöveg maradt fenn belőlük.
Anubisz hegye eddig elsősorban arról volt ismert, hogy a domb csúcsa alatt építették meg az i. e. 1878-tól i. e. 1839-ig uralkodó III. Szenuszert fáraó temetkezési helyét. Ezenkívül a tudósok azt feltételezik, hogy ez lehetett a nekropolisza egy rövid életű uralkodócsaládnak, az abüdoszi dinasztiának is, amely a második átmeneti korszakban uralkodott Közép- és Felső-Egyiptom egyes részein.
Kapcsolódó tartalom
Joseph Wagner, az egyiptomi–amerikai régészeti misszió vezetője megjegyezte, hogy a most felfedezett sír építészeti és dekoratív stílusa nagyon hasonlít Szenebkai egyiptomi uralkodónak a második átmeneti korszakból származó sírjára, amelyet 2014-ben fedeztek fel az ókori Abüdosz település maradványai közt. Mohamed Ismail Khaled, az egyiptomi Régiségek Legfelsőbb Tanácsának főtitkára mindehhez hozzátette: „Ez a sír új bizonyítékot szolgáltat a régió királyi temetkezési szokásairól, és mélyebb megértést nyújt a korszak összetett politikai tájképéről.”
Kiemelt kép: Egy színes fakoporsó, amelyet régészek 6 méter mélyről emeltek ki a Kairótól délre fekvő Szakkarában 2005. május 3-án. A több mint 2300 éves festett fakoporsóban a 30. fáraódinasztia egyik tagját temették el (Fotó: MTI/EPA/Halid el-Fikil)