Nem véletlenül választotta ezt a sportot, hiszen már a szülei is kézilabdáztak, ő pedig előbb hazájában, a romániai Dinamo Bukarest színeiben bűvölte a labdát, 2006-tól pedig magyar földön játszott, s az MKB Veszprém csapatát erősítette.
Mindkét csapatban a csúcsra ért: Bukarestben nemcsak bajnok, de kupagyőztes is lehetett az 1987-ben született román sportoló, aki keleti szomszédunkban 2002-ben a nemzeti válogatott tagja lett.
Három évvel később azonban sportpályafutását megakasztotta egy merénylet, amely előre vetítette tragikus sorsát: Bukarestben a Dinamo legnagyobb riválisát jelentő Rapid fanatikus szurkolói a nyílt utcán felismerték és késsel hátba szúrták.
A 2005-ös szúrásból még felépült.
Magyar földre felgyógyulása után, 2006-ban érkezett, midőn is leszerződött Veszprémbe, ahol az addig is szárnyaló sportkarrierje még magasabb szintre repítette. Csapatával együtt a magyar bajnokságban 2007-ben a második helyet, a következő két évben pedig a bajnoki címet is elérte, mindezt pedig úgy, hogy közben 2007-ben is és 2009-ben is megnyerte a Magyar Kupát, a 2007-2008-as bajnokságban pedig az EHF Európa-kupát is a dunántúli megyeszékhelyre vihette.

Ezek az évek a veszprémi kézilabdasport kimagasló időszakai voltak.
Halála előtt nem sokkal azt mondta a román sportoló, hogy szereti a magyarokat, és még sokáig szeretne Magyarországon élni.
Ez utóbbi vágya azonban nem teljesülhetett, hiszen 2009. február 8-án a veszprémi Patrióta lokálban, ahol csapattársának, Iváncsik Gergő gyerekének születését és Nikola Eklemovic születésnapját ünnepelték, összetűzésbe kerültek az enyingi bűnbanda tagjaival. Németh Győző előbb bámulta Cozma barátnőjét, majd belekötött a román sportolóba. A két társaság között kirobbant a verekedés, amely azzal zárult, hogy az enyingiek Marian Cozmát szíven, csapattársát, Ivan Pesicet pedig vesén szúrták.
A földön fekvő, a késszúrástól erősen vérző sportolókat Németh Győző és Raffael Sándor még alaposan meg is rugdosta, mielőtt elmenekültek a helyszínről.
Külföldre szöktek, de az osztrák rendőrök mindkettőjüket elfogták. Rácsok mögé került a harmadik társuk, Sztojka Iván is.
A Veszprém Megyei Bíróság 2011. június 23-án meghozott elsőfokú ítéletében Raffael Sándort és Németh Győzőt életfogytig tartó fegyházra ítélte, Sztojka Iván pedig húszévi fegyházbüntetést kapott. A 2012. április 27-én meghozott másodfokú ítélet azonban országos felháborodást hozott, hiszen Raffael és Németh büntetését 18 évre, Sztojkáét pedig nyolc évre csökkentették.
Mivel a Legfőbb Ügyészség túl enyhének tartotta a másodfokú bírói ítéletet, a Kúriához fellebbezett, amely Sztojka Iván büntetését 13 évre súlyosította. Az enyingi gengszter azóta már kedvezménnyel szabadult, más bűncselekmények miatt azonban nem sokkal később vissza is került a rácsok mögé.
A román sportoló holtában is a két nép közeledését szolgálta, hiszen a veszprémi közgyűlés a város díszpolgárává választotta, a helyi sportcsarnok melletti parkban pedig 2010-ben felállították a szobrát.
A magyar és a román szövetség, illetve a veszprémi klub képviselői megegyeztek, hogy a dunántúli megyeszékhelyen minden év februárjának első hetében Marian Cozma emlékére magyar–román válogatott mérkőzést rendeznek.
2009-ben készítette el Kálomista Gábor a Szíven szúrt ország című filmjét a gyilkosságról.
Kiemelt kép: A Veszprém Kézilabda Fan Club felhívására összegyûlt több száz résztvevõ vonul Marian Cozma, az MKB Veszprém 2009. február 8-án meggyilkolt román kézilabdázója tiszteletére rendezett emlékmeneten a veszprémi Óváros tér közelében.
MTI Fotó: Illyés Tibor