Egy nemrég felfedezett szobor újraélesztette a vitát arról, hogyan nézhetett ki valójában VII. Kleopátra, Egyiptom utolsó királynője. A leletet a Taposiris Magna romváros temploma alatt húzódó alagútnál találták, Alexandriától nyugatra, ahol Kathleen Martinez dominikai régész vezeti az ásatásokat már csaknem két évtizede – számolt be róla a Daily News Egypt.
Az egyiptomi–dominikai kutatócsoport egy fehér márványból készült női szoborra bukkant, amelyet királyi korona díszít. Martinez szerint a szobor arcvonásai a Kr. e. 51. és 30. között uralkodó Kleopátrát ábrázolják. Más szakértők azonban szkeptikusak, és úgy vélik, a szobor inkább a Ptolemaida-dinasztia egyik hercegnőjének arcvonásait tükrözi.
A szobor mellett a kutatók számos értékes tárgyra bukkantak, köztük egy király szobrára, 337 érmére Kleopátra képmásával, rituális kerámiákra, bronzszobrokra, valamint egy szkarabeuszamulettre, amelyen ez a felirat olvasható: „Ré igazsága felemelkedett.”
A templom, ahol a felfedezéseket tették, egy összetett alagútrendszerhez kapcsolódik, amely a Mariout-tótól egészen a Földközi-tengerig húzódik. Az elmúlt években már találtak itt 2000 éves arany nyelvű múmiát és más jelentős leleteket is.
Statue discovered at Cleopatra’s alleged tomb reveals her true face, scientist claims https://t.co/Zk5bN13nhn pic.twitter.com/THfVfijs3N
— New York Post (@nypost) December 9, 2024
A rejtély, amely még mindig foglalkoztatja a világot
Sokan úgy vélik, hogy Kleopátrát és szerelmét, Marcus Antoniust öngyilkosságuk után együtt temették el egy titkos sírban. Martinez elmélete szerint a királynő holttestét a palotájából ezen az alagútrendszeren keresztül szállították végső nyughelyére.
VII. Kleopátra a történelem egyik leghíresebb uralkodónője, akit mindössze 18 évesen koronáztak meg. Halálakor 39 éves volt. Bár a királynő sírjának pontos helye továbbra is rejtély marad, minden új felfedezés közelebb vihet ahhoz, hogy a régészek megfejtsük az ókor egyik legnagyobb talányát.