Megrázó

Fordulat a nyomozásban – Beismerő vallomást tett Till Tamás gyilkosa, de szabadon távozhatott

Egy szobor titka – ilyen Kleopátra igazi arca?

| Szerző: hirado.hu
Új felfedezés hozta lázba ismét a történészeket: egy nemrég feltárt szobor Kleopátra sírjából sokak szerint az egyiptomi királynő valódi arcvonásait mutatja.

Egy nemrég felfedezett szobor újraélesztette a vitát arról, hogyan nézhetett ki valójában VII. Kleopátra, Egyiptom utolsó királynője. A leletet a Taposiris Magna romváros temploma alatt húzódó alagútnál találták, Alexandriától nyugatra, ahol Kathleen Martinez dominikai régész vezeti az ásatásokat már csaknem két évtizede – számolt be róla a Daily News Egypt.

Az egyiptomi–dominikai kutatócsoport egy fehér márványból készült női szoborra bukkant, amelyet királyi korona díszít. Martinez szerint a szobor arcvonásai a Kr. e. 51. és 30. között uralkodó Kleopátrát ábrázolják. Más szakértők azonban szkeptikusak, és úgy vélik, a szobor inkább a Ptolemaida-dinasztia egyik hercegnőjének arcvonásait tükrözi.

A szobor mellett a kutatók számos értékes tárgyra bukkantak, köztük egy király szobrára, 337 érmére Kleopátra képmásával, rituális kerámiákra, bronzszobrokra, valamint egy szkarabeuszamulettre, amelyen ez a felirat olvasható: „Ré igazsága felemelkedett.”

A templom, ahol a felfedezéseket tették, egy összetett alagútrendszerhez kapcsolódik, amely a Mariout-tótól egészen a Földközi-tengerig húzódik. Az elmúlt években már találtak itt 2000 éves arany nyelvű múmiát és más jelentős leleteket is.

A rejtély, amely még mindig foglalkoztatja a világot

Sokan úgy vélik, hogy Kleopátrát és szerelmét, Marcus Antoniust öngyilkosságuk után együtt temették el egy titkos sírban. Martinez elmélete szerint a királynő holttestét a palotájából ezen az alagútrendszeren keresztül szállították végső nyughelyére.

VII. Kleopátra a történelem egyik leghíresebb uralkodónője, akit mindössze 18 évesen koronáztak meg. Halálakor 39 éves volt. Bár a királynő sírjának pontos helye továbbra is rejtély marad, minden új felfedezés közelebb vihet ahhoz, hogy a régészek megfejtsük az ókor egyik legnagyobb talányát.

Ajánljuk még