Edi Aszjút város kormányzójának, Dzsefaihapinak a lánya volt, akit egy különleges, dupla koporsóban temettek el. A 15 méter mélyen lévő koporsókat feliratok és illusztrációk díszítik, amelyek az elhunyt túlvilági utazását ábrázolják.
A két egymásba helyezett, fából készült koporsó 200-300 kilogramm súlyú,
és jelentős művészeti, illetve tudományos értékkel bír. Az egyiptomi halotti koporsók egyik legszebb példáját képviselik.
A papnő testét mumifikálták, a belső szerveit pedig üvegedényekben helyezték el. Az első kutatások alapján kiderült, hogy Edi kevesebb mint 40 évesen hunyt el, és veleszületett lábproblémával küzdött. A sírból további tárgyak is előkerültek, köztük egy tőr és kis fafigurák, amelyek valószínűleg a túlvilági életéhez készültek.
A felfedezést vezető Jochem Kahl, a Berlini Szabad Egyetem régésze a leletet esztétikai és tudományos szempontból is kiemelkedőnek nevezte.
A kutatók több mint egy évvel ezelőtt fedezték fel a sírkamrát, és három ásatási kampány után sikerült rátalálniuk Edi különleges temetkezési helyére.
Az Aszjútban felfedezett sírkamra a templomi építészet lenyűgöző példájaként tükrözi az ókori Egyiptom monumentális sziklavárosi kultúráját. Edi sírja, apjáéval együtt, egy eddig ismeretlen, fontos régészeti helyszínt alkot. A kutatás továbbra is folyik, és a leletek restaurálása után tudományos elemzések következnek, hogy többet megtudhassunk a papnő, Edi életéről és a fáraócsalád történetéről.
Kapcsolódó tartalom
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI/EPA/Haled el-Fiki)