A 2023-as Aranylabda-gála másnapján emlékezünk a tizenkét éve, 2011. október 31-én elhunyt Albert Flóriánra, aki ezidáig egyedüli magyarként vehette át a futballvilág legrangosabb elismerését.
Sikerek és gólkirályi címek a Fradival
Albert Flórián 1941. szeptember 15-én született Hercegszántón. A Ferencváros felnőttcsapatában már igen fiatalon, másfél hónappal a 17. születésnapja után mutatkozott be, mindjárt két gólt vágott a Diósgyőr kapujába.
A következő szezon végén, 1960-ban bajnokságot nyert a Fradival és 27 találattal a gólkirályi címet is megszerezte. Egy évre rá Tichy Lajossal holtversenyben újfent gólkirály lett. 1963-ban már a nemzetközi porondon is letette a névjegyét az FTC-vel, a zöld-fehérek bronzéremig jutottak a Vásárvárosok Kupájában (VVK), közben ismét megnyerték a hazai pontvadászatot, ezt a címüket 1964-ben is megvédték.

1965-ben az NBI-ben csak ezüstérmes lett a Fradi, Albert azért bezsebelt egy újabb gólkirályi címet (27-szer vette be az ellenfelek hálóját), a VVK-ban azonban ezúttal egészen a döntőig szárnyaltak a Zöld Sasok, s ha már addig szárnyaltak, a trófeát sem engedték ki karmaik közül, a fináléban az olasz Juventust verték 1-0-ra.
A 1965-66-os idényben az FTC a Bajnokcsapatok Európa Kupájában indulhatott, Albert Flórián pedig ebben a sorozatban is brillírozott. Igaz, a csapat a negyeddöntőben búcsúzott az Internazionale ellen, a kiváló csatár 7 alkalommal volt eredményes, így Eusébióval megosztva gólkirállyá koronázták.
A válogatottban is hamar kulcsember lett
Közben Albert a válogatottban is remek teljesítményt nyújtott. A keretbe már 17 évesen, még 1958-ban bekerült, a tényleges debütálására viszont csak 1959 nyarán, a svédek ellen került sor. Októberben, harmadik válogatott mérkőzésén már mesterhármast ért el a Jugoszlávia elleni belgrádi találkozón.

1960-ban tagja volt a római olimpián bronzérmes magyar együttesnek, a gárda meneteléséből öt góllal vette ki a részét: Indiának egyet, Perunak és Franciaországnak kettőt-kettőt hintett.
Két évvel később a chilei világbajnokságon is részt vett, immáron a felnőtt nemzeti csapat tagjaként, s ezúttal is kitűnően futballozott. Négy találata megosztva a Vavá, Garrincha, Leonel Sánchez, Dražan Jerković, Valentyin Ivanov ötössel gólkirályi címet ért Dél-Amerikában.
Az angliai vb-n ámulatba ejtette a világot
1964-ben a második alkalommal kiírt Európa-bajnokságon bronzérmet szerzett, az igazán nagy dobása azonban két év múlva, az 1966-os vb-n jött el. A magyar válogatott a nyitókörben 3-1-re kikapott a portugáloktól, így a második meccsen győzelmi kényszerben lépett pályára, s nagyrészt Albert parádés játékának köszönhetően 3-1-es sikert aratott Brazília fölött.
A pályafutása egyik legemlékezetesebb teljesítményét nyújtó Albertet több tízezer angol szurkoló éltette a Goodison Parkban.
A magyar válogatott végül továbbjutott a csoportból, majd a negyeddöntőben 2-1-es vereség szenvedett a Szovjetunió ellen, Albert azonban végleg beírta magát a nemzetközi klasszisok közé. Abban az évben még a vb-címet elnyerő angol válogatott kapitányának, Bobby Charltonnak ítélték oda az Aranylabdát, Albert akkor ötödik helyen végzett a voksoláson, egy esztendővel később viszont már senki sem előzte meg a Ferencváros kiválóságát.
Albert nagy éve: 1967
Az 1967-es év egyébként is igen jól alakult Albert Flórián számára: az év elején – alighanem jórészt a vb-n mutatott teljesítményének nyomán – a Flamengo meghívta vendégségbe Rio de Janeiróba feleségével együtt, Albert két bemutató mérkőzésen is pályára lépett Brazíliában.
A „kirándulásról” hazatérve itthon is brillírozott, 27 meccsen elért 28 találata újabb gólkirályi címet ért, a Ferencváros pedig nagy fölénnyel szerezte meg az aranyérmet a bajnokságban.
Emlékezetes még abból az esztendőből, hogy a Fradi a Vásárvárosok Kupájában novemberben tartalékos összeállításban is legyőzte a Liverpoolt, de ami még ennél is sokkal fontosabb, hogy december 12-én megszületett Albert Flórián kisfia, ifj. Albert Flórián, aki később, mint tudjuk, szintén kiváló labdarúgója lett a Ferencvárosnak.

Azt hinnénk, hogy innen már nem lehet tovább fokozni a „Császár” boldogságát, de még hátra volt az Aranylabda-szavazás.
Nem volt kérdés, hogy ő nyeri az Aranylabdát
A voksoláson Albert Flórián olyan nagyságokat maga mögé utasítva végzett az élen, mint Eusébio, Gerd Müller, Franz Beckenbauer, vagy épp George Best. Az előző évi győztes, Bobby Charlton lett a második mögötte, tekintélyes, 28 pontos különbséggel lemaradva.
Bizonyos körökben máig tartja magát az a városi legenda, hogy a keleti blokkból érkező újságírók „összeszavaztak”, így emelve Albertet Európa legjobbjává, ez azonban természetesen nem volt igaz. Összesen 24 újságíró szavazhatott, Albertet nyolcan tették az első helyre, köztük volt a voksolásra jogosult svéd, nyugatnémet, holland és portugál újságíró is, eközben a szocialista tömbből érkezők közül a román illetékesnél az első ötbe se fért be a magyar klasszis, de a szovjet zsurnalisztánál sem volt benne a legjobb kettőben – hangzott el a Nemzeti Sport összeállításában.
A magyar sajtó visszafogottan számolt be a hatalmas sikerről
A Szenteste érkező jó hírrel Boskovics Jenő, az MTI ügyeletes sportszerkesztője hívta fel az Albert-családot, ám mivel a karácsonyi időszakban nem jelentek meg az újságok, így a szélesebb közvélemény csak december 28-án értesülhetett a szenzációs sikerről.
Mai ésszel felfoghatatlan módon a lapok akkor is csak meglehetősen visszafogott terjedelemben foglalkoztak a témával, az MSZMP központi lapjában, a Népszabadságban nem ért címlapot a diadal, mindössze a sportoldalon említették meg néhány sorban, hogy Albert kapta az Aranylabdát.
A Népsortban azért, ha nem is főhelyre, de legalább fölfért a címoldalra is a Ferencváros zsenijének kitüntetése, a szakszervezetek központi újságjának számító Népszava pedig sportoldalán szentelt kiemelt anyagot Albert győzelmének – derül ki az Origo írásából.
Mivel akkoriban nem volt a mostanihoz hasonló nagyszabású év végi gála, így a kitüntetést általában hazai közönség előtt, egy válogatott meccset megelőzően adták át az aktuális díjazottnak, a pontos időpontot és a helyszínt ő jelölhette ki.
A kommunista vezetés megtiltotta a rendes díjátadót
Alberték az 1968. május 4-én esedékes Magyarország-Szovjetunió Európa-bajnoki selejtezőt választották, gondolván, hogy itt láthatja a legtöbb ember a ceremóniát. A mérkőzés előtti napon azonban kiderült, hogy az MLSZ nem engedélyezi a meccs előtt a díjátadást. Ezt megtudva a France Football Budapestre érkező küldöttsége autóval a Sport Szállóba ment, ahol a válogatott játékosok laktak, ám Albertet nem találták ott, mivel a sérült játékost Sós Károly szövetségi kapitány hazaküldte.
Lukács László, a Népszabadság újságírója, egyben a France Football magyarországi tudósítója improvizált egyet a kellemetlen helyzetben: megkérte a franciákat, hogy üljenek be a hotel éttermébe, a lelkükre kötötte, hogy várják meg, majd azon nyomban taxiba ült, és Albert lakásához hajtatott. Ekkorra már este 10 óra is elmúlt, így a csöngetésre Albert pizsamában, álmoskás szemekkel nyitott ajtót, ám hamar fölfogva a helyzet komolyságát gyorsan átöltözött, s néhány perc múlva már a futballista saját kocsijával robogtak a szálló felé.
A hotel éttermébe megérkezve el is kezdték megbeszélni, milyen képek készüljenek, majd nemsokára a hangosbemondón kérették a telefonhoz Lukácsot. A vonal túlvégén Sós Károly volt, aki irgalmatlanul lehordta az újságírót, s végül nem kerülhetett sor a kitüntetés átadására.
A franciák közben jelezték, hogy szeretnének nagyinterjút készíteni a játékossal, ezt végül másnap délelőtt, Albert lakásán ejtették meg, majd a Népstadion üres lelátóin lőhettek néhány fotót Albertről a díjjal.

Rendes díjátadóról viszont szó sem lehetett a meccs előtt. A kommunista vezetés Albert Fradi-kötődése (a zöld-fehérek szurkolóit egyébként is rendszerellenesként kezelték, s való igaz, a többségük tényleg nem szimpatizált az állampárttal, amely válogatott módszerekkel fúrta a klubot) miatt hatványozottan tartott attól, hogy a „Császár” ünneplésére összegyűlő tömeg a rendszer elleni tüntetéssé változtatja a „baráti” Szovjetunió elleni mérkőzést, ezt pedig semmiképp sem engedhették.
Szűk körben, a Gundel étteremben vehette át az elismerést
Így a találkozó utáni banketten, a városligeti Gundel étteremben vehette át az Aranylabdát, meglehetősen szűk körben, a díj presztízséhez méltatlan körülmények között. A kitüntetés történetében ez volt az első eset, hogy a díj átadására nem egy mérkőzés előtt került sor, a France Football főszerkesztője, Max Urbini pedig hivatalos nyilatkozatában adott hangot nemtetszésének, amiért az MLSZ ennyire rangon alul kezelte az eseményt.

Néhány nappal később, a Fradi futballszakosztályának értekezletén Lakat Károly vezetőedző keresetlen szavakat használva elmondta, hogy a belügy csapatának számító Újpesti Dózsa elleni következő bajnoki előtt – mintegy fityiszt mutatva a rendszernek – kellene valami kisebb ajándékot, díjat átadni Albertnek.
„A Dózsa mérkőzésen feltétlen át kell adni valamit, amivel oda tudunk ütni ezeknek a sz.roknak, hogy nem engedték a nagy nyilvánosság előtt átadni az Aranylabdát. Nem kell senkinek szólni, csak kérni egy mikrofont és meglepetésként átadni valami ajándékot” – idézi Lakat szavait az Origo cikke.
A beszédet a korszakra jellemző módon az öltözőben ülve végighallgatta egy Kőműves fedőnevű ügynök, akinek jelentése hamarosan el is jutott a belügy illetékeseihez, Lakat mester terve pedig meghiúsult.

Bár Albert Flórián később többször elmondta, mennyire bántotta, hogy elvették tőle a lehetőséget a díj ünnepélyes átvételére, emberi nagyságát ugyanakkor jól szemlélteti, hogy nem emlegette föl ezt a szégyenteljes bánásmódot túl gyakran nyilatkozataiban. Talán leghíresebb ezzel kapcsolatos megszólalásában úgy fogalmazott:
„Egyesek nemigen örültek a sikeremnek – de hát én azóta is azzal vigasztalom magam, és sűrűn hangoztatom, hogy ez az egyedüli olyan labda a pályafutásom során, amelyet még egyetlen védő sem tudott elvenni tőlem”
S valóban, mennyire igaza volt.