A hegyes karókkal megerősített cölöpházakból álló mintegy nyolcezer éves lelőhely az Európában valaha talált egyik legősibb település lehet. A régészek szerint a helyszínen 200–500 ember élhetett egy időben. Az egykori falu a tó olyan részén található, amelyet rendszeresen eláraszt a víz, ezért építhették a korabeliek cölöpökre otthonaikat.
Mysterious Village on Stilts Found Submerged Under Ancient Lake https://t.co/Bchj3Rfpko
— ScienceAlert (@ScienceAlert) August 14, 2023
„Több száz évvel régebbi, mint a Földközi-tenger és az Alpok térségében korábban ismert tóvárosi lelőhelyek” – nyilatkozta Albert Hafner, a Berni Egyetem munkatársa, aki svájci, illetve albán régészekből álló csapatával az elmúlt négy évben ásatásokat végzett az Ohridi-tó albán oldalán.
Egy nemrégiben végzett búvármerülés során bizonyítékokat találtak rá, hogy a települést több ezer hegyes deszkával erősítették meg. Hafner szerint ehhez a védelmi rendszerhez egy egész erdőt ki kellett vágni.
A kutatók úgy vélik, hogy a falu a földművelésre és haszonállatokra támaszkodott, a helyszínen ugyanis magvakat, növényeket, valamint vadon élő és háziasított állatok csontjait egyaránt felfedezték.
A lelőhely teljes feltárása és vizsgálata a becslések alapján két évtizedig is eltarthat.
Kapcsolódó tartalom
Forrás: Science Alert
A kiemelt kép illusztráció.