A piramisairól híres szakkarai nekropolisz újonnan feltárt sírjai szakértők szerint az i.e. 2500 és 2100 közötti korszakból, az ötödik és a hatodik dinasztia idejéből származnak.
A múmiára több mint 15 méter mélyen, egy mészkőből készült szarkofágban találtak rá, egy Hekasepesz nevű férfié volt – közölte az ország ókori műkincseit felügyelő régészeti tanács korábbi vezetője, az ásatásokat irányító Zahi Havasz világhírű régész, kiemelve, hogy a múmia szinte teljesen ugyanolyan állapotban maradt fenn, ahogy 4300 éve odakerült.
Ez lehet a legrégebbi, legjobb állapotban fennmaradt múmia, amelyet Egyiptomban eddig találtunk – tette hozzá Havasz.
Több sírra is bukkantak, köztük van egy Hnúmdzsefef nevű papé, aki vélhetően az ötödik dinasztia idején élt, valamint egy Meri nevű, a titkok őrzőjeként is ismert tisztségviselő végső nyughelyét is feltárták.
Zahi Hawass announces the discovery of 4 tombs in Saqqara dating back 4,300 years
The era of the pyramid buildersHawass confirmed that tombs dating back to the Old Kingdom were found, indicating the existence of a huge cemetery with many important tombs. pic.twitter.com/nAFNG8H005
— انجازات مصر 🇪🇬 This is Egypt (@engazatmasr2020) January 26, 2023
A sírokat a mindennapi életből vett rajzokkal díszítették.
Az egy éve tartó ásatásokon emellett több szobrot, amulettet, valamint egy jó állapotban fennmaradt szarkofágot is felfedeztek.
A Kairótól 30 kilométerre délre található Szakkaránál zajló ásatások az utóbbi években igen sikeresek voltak: tavaly öt négyezer éves sírt tártak fel, az ezt megelőző években pedig több száz színes koporsót is találtak, amelyekben a 26. dinasztia magas rangú államférfijainak és papjainak jó állapotban fennmaradt múmiái voltak.
Kedden a Kairói Egyetem tudóscsoportja bejelentette, hogy további részleteket sikerült kideríteniük az i.e. 300-ból származó múmiáról. CT-vizsgálattal megállapították, hogy a holttestbe helyezett amulettek és a temetési szertartás alapján az elhunyt valószínűleg magas társadalmi státuszú volt.
#Egypt‘s former Antiquities Minister, Archaeologist Zahi Hawass, announced the latest discovery, dating from the fifth and sixth dynasties — around the 25th to the 22nd centuries BC — to reporters at the dig site. https://t.co/gVUntxY7mr
— Al Mayadeen English (@MayadeenEnglish) January 26, 2023
A múlt héten az egyiptomi hatóságok azt közölték, több tucat, az i.e. 1800 és 1600 közötti időszakból származó temetkezési helyre bukkantak az ország déli részén található Luxorban, valamint feltártak egy római települést is, mely az i. sz. első században állhatott.
Egyiptomban rendszerint nagy hírverés közepette jelentik be az új régészeti feltárásokat, annak reményében, hogy erősítik a turisztikai szektort, mely a pénzszűkében lévő ország egyik legjelentősebb bevételi forrásának számít.
A turizmust a 2011-es belpolitikai feszültségek, valamint a koronavírus-járvány alaposan megtépázta, a tavaly kezdődött ukrajnai háború pedig további csapást mért a szektorra, Egyiptom ugyanis mind az ukrán, mind az orosz turisták kedvelt célpontja volt.
A kiemelt kép illusztráció.