Tavaly Egyiptomban a régészek egy hihetetlen felfedezésről számoltak be: egy mumufikálódott magzatot fedeztek fel egy múmia hasában. A múmia a „Titokzatos Hölgy” nevet kapta, és a most már azt is tudni, hogyan volt képes a teste épségben megőrizni az embriót. A lengyelországi Warsaw Mummy Project új kutatása szerint a konzerválás a test elsavasodása miatt történhetett a bomlás során.
Kapcsolódó tartalom
A kutatók a folyamatot a tojás savanyításához hasonlították.
A magzat az érintetlen méhben maradt – mondta Wojciech Ejsmond, a Lengyel Tudományos Akadémia régésze a ScienceAlert tudományos hírportálnak.
Mummified fetus, taken from the womb of the Mysterious Lady’s mummy, using non-invasive imaging techniques @warsaw_mummy @generalelectric @AffideaPolska@Reuters @PAPinformacje @Muzeum_Narodowe@UniWarszawski #fetus #mummy#egyptianmummy #pregnantmummy #Egypt #Archaeology pic.twitter.com/hQEAQ7vahO
— Warsaw Mummy Project – Human Remains (@warsaw_mummy) December 4, 2021
Ejsmond a folyamatot azzal magyarázta, hogy a holttestekben a vér pH-szintje jelentősen csökken és savasabbá válik. A mumifikálni kívánt testeket az ókori Egyiptomban egy száraz tómederből gyűjtött sókeverékkel, nátronnal töltötték fel, amelynek köszönhetően a levegő és az oxigén nem tudott beférkőzni a holttestbe.
A Journal of Archaeological Science tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint azonban az anya és a magzat teste teljesen másképpen mumifikálódott. Míg az nő testét nátronnal kezelték, addig a magzat a méhében létrejött savas környezetben konzerválódott, ami eltérően alakította át a lágyszöveteket.
Kapcsolódó tartalom
Összekötözve, magzat pózban találtak a titokzatos múmiára
Az kutatási eredmények arra engednek következtetni, hogy valószínűleg más „várandós” múmiák is lehetnek a múzeumi gyűjteményekben, amelyeket a lágyszövetek alapos vizsgálatával azonosítani lehet. Az vizsgálat pedig segíthet a kutatóknak választ adni arra a kérdésre, hogy vajon hogyan maradhatott a magzat sértetlen, miközben az anya szervei kikerültek a testből a mumifikációs folyamat során.
“A team of researchers working on the Warsaw Mummy Project studying the Egyptian “Mysterious Lady” mummy has determined how a fetus was preserved in her womb for more than 2,000 years”.#Egyptologyhttps://t.co/HLvO9cUs7N
— Rasha kamel (@rashakmahmoud) January 25, 2022
„Ez talán összefügghet a túlvilági újjászületéshez kapcsolódó korabeli hittel” – mondta Marzena Ozarek-Szilke, Varsói Egyetem biorégésze, a kutatás vezetője.
További érdekesség, hogy a csoport azt is megállapította, hogy a magzat helyzete és a szülőcsatorna lezárt állapota miatt a 20–30 év közötti „Titokzatos Hölgy” a terhessége 26. és 30. hetében járt, nem a szülésbe halt bele.
A címlapfotó illusztráció.