Aktuális

Karácsony Gergely újra az M1 vendége lesz

Gutenberg denevérének szakszerű befogása

| Szerző: Jezsó Ákos
Holnap, csütörtökön mutatják be a Magyar Napló Üllői úti könyvesházában lapunk főmunkatársának, Udvardy Zoltánnak az Egy denevér szakszerű befogása című novelláskötetét.

Udvardy Zoltán tőrőlmetszett tollforgató. Nevét nemcsak újságíróként, de regényíróként, dokumentumkötet-szerzőként és filmrendezőként is jegyzik. Ami ez utóbbit illeti: Géczy Dáviddal közösen 2019-ben készítették el a hirado.hu által is bemutatott Népirtás Pozsonyligetfalun című dokumentumfilmet, amely 2021-ben fődíjas lett a Magyar Mozgókép Fesztiválon. A mozi alapján írta meg a Sóval hintették be című dokumentumkötetét, amely a forgatás után feltárt legújabb kutatási adatokat is tartalmazza. Udvardy Zoltán történelmi regénye, a 2018-ban napvilágot látott Izgatás Babylonban olyan gondolatokat boncolgat, melyek 1989 előtt simán kimerítették volna a közösségellenes izgatás vádpontját. Udvardy ezen regényével egy nehéz történelmi világba, jelesül a kádári Magyarország kulisszái mögé viszi el az olvasókat.

A 2015-ben megjelent Tizenkét elgépelt oldal című kötetéből is, és a holnap bemutatandó kötetére, az Egy denevér szakszerű befogása címűre is igaz, hogy Udvardy a novellistamesterség összes rejtett szegletét ismeri. Írásai olyanok, mint a jobbfajta olívabogyók. Az első szem íze akár még furcsának, talán még idegennek is tűnhet, de csak egy röpke pillanatra, hiszen amikor lenyeljük, már hiányzik, és vágyunk a folytatásra.

Rutinos tollforgatóként Udvardy tisztában van azzal, hogyan kell megragadni az élet apró helyzeteit, a mindennapok természetesnek vett és feltűnés nélkül elsuhanó pillanatait – vagyis a folytonosan elő-előtűnő, örök pillanatokat.

Novellái egyszerre szórakoztatók és tanulságosak, könnyedek, de mégis fajsúlyosak, telve ravasz, írói „csavarral”, melyek az utolsó pillanatban egészen más pályára állítják a történet menetét, s új értelmet adnak a szövegnek. Ilyen a kötet címadó novellája is, amely a denevérek kapcsán mi másról is szolgálna érdekes információkkal, mint az emberi együttélésről, a másik ember elfogadásáról – legyen az házastárs vagy akárcsak egy idegen öregasszony.

Az ironikus hangvételű novellák tükörként adják vissza napjaink társadalmának megrögzöttségeit, tabuit és előítéleteit. Főhőseik azok a kisembernek nevezett, tetteikben, attitűdjeikben mégsem kisszerű szereplők, akik fölött mindig és mindenütt átsiklik a történetírás – mégis ők azok, akik alakítják, élik és formálják a világot.

A kötet három tematikus egységre oszlik.

Az elsőnek a Történelem, vadmalacokkal a címadó novellája, s az itt csokorba gyűjtött írásokból kiviláglik Udvardy történelem iránti érzékenysége és finoman cizellált hazaszeretete. A második fejezetnek is az egyik novella adja a címét, mégpedig a Legyen világosság. Ebben a részben az élet mélyebb kérdéseit boncolgató írások találhatók. A kötet harmadik fejezete, amely az Állati 7 címet viseli, Udvardy élet- és természetszeretetéről árulkodik. A 28 hazai denevérfaj – mindegyik különösen védett! – egyikének (egészen pontosan a Plecotus austriacus, vagyis hosszúfülű denevér) befogását boncolgató novellát ebben a részben lehet elolvasni.

Nem kívánom spoilerezni a kötetet, az egyik novellából mégis idézek. Ez a kedvencem. Az Üres pohár című novellában Udvardy Zoltán így búcsúzik kutyájától: „Lábunknál aludt el. Légzése felgyorsult, aztán nagyon hangossá vált. És nagyon egyenletessé. Olyan szabályossá, hogy érezni lehetett a csillagok irtózatos, évezredeket leforgó lüktetését az örökre elveszett puszták felett. Hallgattuk, lélegzet-visszafojtva, ezt az utolsó felvonást. Hamar abbahagyta. És azóta olyan kevés dolog van, ami befejezhető. Elkészülnek a gombapörköltek és a saláták, és állunk azzal a vacak tejfölöspohárral, ami senkinek az orrára nem fog már rákerülni, és soha nem fogunk nevetni már a tejfölös pofáján, és soha nem fogja már azt a parancsszerű, tutuló kiáltást kiadni, amire a szobában vagy az udvaron azok a kutyáink is harciasan felugrottak, akik ezt a konyhánkban basáskodó kis vezért annak veszélyes harciassága miatt nem is nagyon láthatták.

Anélkül, hogy tovább citálnám a kötetben olvasható novellákat, kimondom: mindegyik gondolatgazdag, mély értelmű és olvasmányos írás. Azt mutatják, hogy milyenek is vagyunk a tabuinkkal, előítéleteinkkel együtt, akkor is, ha a denevérekről, az elefántokról vagy esetleg a kutyákról olvasunk.

Az Udvardy Zoltán novelláit tartalmazó, keményfedelű kötetet holnap 18 órakor mutatják be a Magyar Napló Kiadó Üllői út 66/b szám alatt található könyvesboltjában.

Kiemelt kép forrása: hirado.hu/Horváth Péter Gyula

Ajánljuk még