Ma ünnepelné 89. születésnapját a francia filmművészet egyik legnagyobb csillaga, Alain Delon, akinek karizmatikus jelenléte és ellenállhatatlan sármja mindenkit megbabonázott a 60-as és 70-es években. A Párduc és a Rocco és fivérei szívtipró sztárja azonban nemcsak lenyűgöző szerepeivel tűnt ki, hanem sokszor szókimondó, viharos magánéletével és botrányaival is a bulvárlapok címoldalára került.
A színész 1935. november 8-án született Párizs egyik külvárosában. Delon fiatalkora távolról sem volt romantikus, szülei elváltak, és ő katonai nevelőintézetben nőtt fel. Indokínában letöltött szolgálata után színészi karrierjét szinte véletlenek sorozata indította be.
Első szerepét Marc Allégret filmjében kapta, az Amikor a nő zavarba jön című alkotásban egy fiatal gengsztert alakított 1957-ben. Amikor egy interjúban visszaemlékezett filmes debütálására, azt mondta, Allégret tanácsának köszönheti filmes karrierjét. „Allégret azt mondta: Figyelj, Alain. Beszélj pontosan úgy, ahogy most hozzám beszélsz, nézz úgy, ahogy rám nézel, figyelj, ahogy engem figyelsz most. Ne játssz. Élj! Ez volt az a pillanat, amikor minden megváltozott.”
Delon karaktereit gyakran titokzatos, hidegvérű szerepekben láthattuk, mint például a Szamuráj (1967) és az Éjszaka gyönyörei (1963) című filmekben. Ez a figura tökéletesen passzolt Delon valós karakteréhez, aki a valóságban is szigorúan őrizte magánéletét, és sokszor nem állt távol tőle a vad életvitel sem. Sármjának és színészi tehetségének köszönhetően Delon hamar nemzetközi elismerést szerzett, de „rosszfiú” imázsa is erősödött – részben köszönhetően a sokszor magával vitt pisztolyának, és feltételezett kapcsolatainak a bűnözői körökkel.
Alain Delon szerelmi élete legendás volt, de egyik kapcsolata sem volt annyira emlékezetes, mint az osztrák színésznővel, Romy Schneiderrel folytatott szerelme. A Christine (1958) című film forgatásán kezdődött legendás románcuk, de pár év után felbontották eljegyzésüket.
Delon életében nem Romy volt az egyetlen nő. Kapcsolata és házassága Nathalie Barthélemyvel címlapokra került, ami még több személyes drámát hozott, főleg miután Delon hűtlenségi botrányai napvilágot láttak.
Delon pályáját súlyos botrányok tarkították, köztük egy különösen megrázó eset, ami máig emlékezetes. 1968-ban megtalálták Delon testőrének, Stevan Markovicnak a holttestét, és a színészt is beidézték kihallgatásra, ugyanis felmerült, hogy köze lehet a halálesethez. Bár Delont sosem vádolták meg, a bűnügy részletei és a hozzá fűződő kapcsolatai tovább sötétítették imázsát. Nemegyszer írták meg, hogy Delon baráti viszonyt ápolt bizonyos bűnözői körökkel is. Bár sosem ítélték el, a színész híres mondása, miszerint „ha barátok vagyunk, mindig barátok maradunk”, sok találgatásra adott okot.
Az 1980-as évektől Delon karrierje lassulni kezdett, és ő maga egyre inkább magába fordult. Több interjúban elmondta, hogy Hollywood sosem vonzotta igazán, a filmes szakmát és a hírnevet egyre kevésbé tartotta fontosnak. Saját visszavonulását követően nem volt ritka, hogy a sajtónak arról beszélt, milyen nyugalmat talál magányában, és mennyire nem kíván már színpadra állni.
Bár Alain Delon augusztus 18-án meghalt, alakja továbbra is élénken él a mozirajongók emlékezetében. A klasszikus, titokzatos francia színész örökre beírta magát a film történetébe. Életének egyedülálló összetettsége, karizmatikus színészi munkája olyan örökséget hagyott maga után, amelyet talán soha senki nem tud majd teljesen felülmúlni.
Kiemelt kép forrása: Getty Images