Oszter Sándor 1948. szeptember 2-án gazdag molnárcsaládba született Győrött, apja malmait 1949-ben államosították. Miután 1971-ben prózai színészként lediplomázott, első munkahelye a Vígszínház volt, 1978-tól a Nemzeti Színház, majd a Pesti Magyar Színház tagja volt. 1990-től szabadfoglalkozású művészként dolgozott.
Sokoldalú színészként drámai hősöket és karakterszerepeket egyaránt hitelesen formált meg.
Játszotta Balázst (Móricz: Nem élhetek muzsikaszó nélkül), Othellót (Shakespeare), a Királyt (Anouilh: Becket), Saint-Juste-öt (Büchner: Danton halála), Caesart (Shakespeare: Antonius és Cleopatra).
Számos filmben is szerepelt, hírnevét a Magyar Televízió 12 részes Rózsa Sándor-sorozatának címszerepe alapozta meg. A Szinetár Miklós rendezte sorozat az 1830-as évekbe viszi el a nézőket, amikor a Bécs irányította Magyarország újabb szomorú korszakát élte. Az alföldi tanyavilág csendes magányát felkorbácsolta a pandúrok és perzekutorok győzhetetlennek hitt uralma, a hatalom és a nép közötti ellentétek túlfeszültek.
Így született meg a betyárok legendája, s köztük Rózsa Sándoré,
aki a Szeged körüli puszták hírhedt igazságtevőjévé vált. Oszter Sándor a sorozatban olyan híres magyar színészekkel játszott együtt, mint Bessenyei Ferenc, Cserhalmi György, Raksányi Gellért, Muszte Anna és Szirtes Ádám.
A színészt láthattuk többek közt a Kitörés (1970), a Nem élhetek muzsikaszó nélkül (1978), 80 huszár (1978), a Jób lázadása (1983), a Vadon (1988), az Argó (2004), az Argó 2 (2017) valamint a Viszkis (2018) című filmekben, illetve az Ida regénye, a Lili bárónő, a Gyere hozzám feleségül és az Éjjeli menedékhely című tévéjátékokban.
Markánsan férfias hangját a szinkronstúdióban is kamatoztatta. A halála előtti másfél évtizedet azonban elsősorban vállalkozásainak, valamint hobbijának, a vadászatnak szentelte.
Művészi munkáját 1983-ban Jászai Mari-díjjal ismerték el, 1988-ban lett érdemes művész.
1972-ben a San Remó-i filmfesztiválon ő kapta a legjobb férfi alakítás díját a Kitörésben nyújtott játékáért. 2013-ban Kossuth-díjat kapott sokoldalú, stílus- és műfajgazdag művészi munkásságáért, drámai hősöket és karakterszerepeket egyaránt kiváló jellemábrázoló képességgel emlékezetesen megformáló, maradandó élményt nyújtó pályafutása elismeréseként.
Kiemelt kép: Oszter Sándor (Fotó: MTI/Lajos György)